Firany  zasłony karnisze rolety pościel  - sklep internetowy
Blog kategorie

Dlaczego roleta krzywo się zwija?

0
Dlaczego roleta krzywo się zwija?

Aby każda roleta dobrze wykonywała swoją pracę, musi być idealnie równo zawieszona i pozbawiona błędów konstrukcyjnych. Wiele osób po jej zamontowaniu staje przed dużym problemem – mianowicie krzywym zwijaniem się rolety. Czy naprawa krzywego zwijania się rolety jest trudna? Czy potrzeba do tego narzędzi i wiedzy? Poznaj odpowiedzi w poniższym tekście.

Zadbaj o poziomicę

Wbrew pozorom cały problem rozpoczyna się już od momentu montażu. Roleta zazwyczaj jest zbudowana z dużego kawałka wytrzymałego i stosunkowo sztywnego materiału. Materiał ten powinien dokładnie osłonić okno przed dostępem promieni słonecznych do wnętrza pomieszczenia. Kierunek opadania rolety jest zależny od siły grawitacji, dlatego mechanizm rolety – np. kaseta, musi zostać zamontowana idealnie poziomo. Nawet najmniejsze odstępstwa od poziomu mogą prowadzić do krzywego zwijania, co jest możliwe do usunięcia, jedynie wykonując poprawkę montażu, np. regulację haczyków w roletach mini.

Wszelkie prace związane z montażem rolety warto zacząć od pobrania wymiarów oraz zmierzenia poziomu poziomicą. Już błąd rzędu jednego stopnia powoduje, że każdy obrót rolki nawojowej przesuwa naszą roletę o część milimetra. W skali całej długości materiału problem robi się już bardzo duży, gdyż materiał zacznie zachodzić poza rurkę. Pamiętaj także, że stare okna potrafią nieco opaść, tym samym zamontowanie rolety idealnie równo względem oprawy okiennej może nie wystarczyć, gdyż okna wraz z użytkowaniem opadają asymetrycznie, szczególnie drzwi balkonowe.

Zadbaj również o dobór właściwego rozmiaru rolety

Roleta w niewłaściwym rozmiarze może – choć nie musi – natrafiać na pewne przeszkody w samym oknie, które wywołują skutek jej niewłaściwego zwijania. To między innymi problem zbyt dużych modeli, które podczas każdego ruchu mogą dotykać uchwytów okiennych czy termometru, przez co następuje zaburzenie liniowości zwijania. Należy wówczas sprawdzić, czy roleta luźno zwisa na całej powierzchni, i dokładnie obserwować proces zwijania. Zwróć uwagę na obciążenie/usztywnienie zawieszone u dołu. Często jest większe i szersze niż sama roleta i to właśnie ten element może wpływać na krzywe zwijanie. Szczególną uwagę warto zwrócić także na elementy niestandardowe. Nawet niewielka ozdoba umieszczona tuż przy oknie może wywoływać tarcie rolety i tym samym jej minimalne odchylenie od pionu. Podczas sprawdzania tego przypadku koniecznie odsuń od rolety wszelkie wolnostojące elementy i odklej dodatki oraz akcesoria, a także ustaw klamkę w neutralnej pozycji.

Błędy konstrukcyjne producentów – krzywo naklejony materiał

Drugim, niestety równie często spotykanym problemem, jest krzywe naklejenie materiału na rolkę nawojową przez producenta. Tkanina powinna zawsze być naklejona na rurce idealnie poziomo, aby przy zwijaniu materiał nawijał się na nią w odpowiedni sposób. Nawet niezauważalny gołym okiem błąd montażowy może wywołać skutek w postaci krzywego zwijania się rolety. Należy wówczas zwrócić wadliwy model do producenta lub po otwarciu kasety bądź po rozwinięciu rolety nakleić ją ponownie specjalną taśmą dwustronną (jeśli roleta jest tak skonstruowana). To niestety zabieg obarczony dość dużym ryzykiem, bo najmniejsze odstępstwa od idealnego poziomu wywołują ten sam skutek.

Krzywy profil rolki nawojowej

Niektórym producentom zdarza się także inny problem – błędy konstrukcyjne rolki nawojowej. Ten element zawsze powinien mieć przekrój koła i być idealnie równy na całej powierzchni. Niestety, w rzeczywistości może być inaczej. Rurka o zbyt dużym profilu z jednej strony sprawia, że przy każdym ruchu nawijania materiał zwija się po prostu krzywo. Nawet niezauważalne odchylenie spowoduje, że nasza roleta będzie nieestetycznie przeć w daną stronę. Niestety tego błędu nie naprawimy osobiście, należy wówczas źle skonstruowany model odesłać do producenta i żądać wymiany na inny egzemplarz lub oczekiwać na zwrot pieniędzy. Rolki nawojowe w roletach otwartych mogą także ulec uszkodzeniu wskutek uderzenia, upadku czy niewłaściwego przechowywania. Skutek tego będzie bardzo podobny.

Niska jakość materiału i samej produkcji

Jeśli próby ponownego montażu nie przynoszą żadnego efektu, poziomica wykazuje idealny poziom, a rurka zdaje się idealnie prosta, to problem może dotyczyć samej jakości materiału. Zbyt cienka tkanina o rozciągliwych właściwościach może ulec zniekształceniu już po kilku dniach podczas nawijania. Podobnie będzie z błędem konstrukcyjnym w materiale. Tkanina musi być bowiem idealnie wyważona z obu stron, aby pod wpływem grawitacji opadała w prostej linii i tym samym również prosto się zwijała. Tkanina źle uszyta z jednej strony może być cięższa, lżejsza lub mniej elastyczna.

Efekty zwijania tkaniny w rolecie

Warto wiedzieć, że krzywe zwijanie rolety to nie tylko problem stylistyczny. Materiał ulega bardzo szybkiemu zużyciu, bok zaczyna się „rwać” i przecierać, co w efekcie skraca jej żywotność z kilku lat, do kilku dni. Samo przecieranie się tkaniny jest niezwykle istotne w przypadku materiałów zaciemniających, gdyż przez podartą stronę będzie wpadać światło. Każde krzywe nawinięcie tkaniny na rolkę nawojową zawsze wywołuje efekt naprężeń na danej stronie, przez co na jednej z nich z pewnością wystąpi efekt „harmonijki” i tym samym roleta stanie się po prostu krzywa, a materiał z jednej strony będzie nieco dłuższy niż z drugiej. Dotyczy to głównie materiałów cienkich i podatnych na uszkodzenia.

Dlatego zadbaj o właściwy montaż i obejrzyj dokładnie roletę oraz oceń precyzyjnie jej pracę przed właściwym użytkowaniem. To bardzo ważne, w szczególności w kwestii gwarancji. Przesadne zużycie rolety, w tym zarówno jej materiału, jak i mechanizmu, może być powodem do odrzucenia gwarancji przez producenta i tym samym do braku możliwości skorzystania z prawa odstępstwa od umowy. W sklepie Magdalena24.pl otrzymasz najlepsze rolety w rozmaitych konfiguracjach. Wszystkie są doskonałej jakości, zostały wykonane z wyselekcjonowanych materiałów, a ilość błędów konstrukcyjnych została ograniczona do minimum. Jeśli poszukujesz odpornych, trwałych i pewnych rolet – nie szukaj dalej. Zapraszamy na zakupy do Magdalena24.pl.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium