Firany  zasłony karnisze rolety pościel  - sklep internetowy
Blog kategorie

Dlaczego roleta sama opada

0
Dlaczego roleta sama opada

Doskonale sprawdzają się o każdej porze roku. W okresie letnim stanowią ochronę przed nadmiernym słońcem, mogą służyć także jako ochrona przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów. Dzięki temu we własnym domu czujemy się dobrze, swobodnie i komfortowo. Rolety w subtelny sposób ozdabiają okna, a rozmaite kolory i wzory idealnie dopasowują się do wystroju wnętrza, tworząc harmonijną całość. Niestety czasem zdarza się, że przedmioty codziennego użytku odmawiają posłuszeństwa. Również rolety mogą przestać działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Jeśli roleta sama się opuszcza, nie należy jednak załamywać rąk. Być może to tylko chwilowa awaria, którą można samodzielnie usunąć.

Kiedy pojawiają się problemy

Każda osoba decydująca się na zakup rolety okiennej wymaga od danego produktu, żeby był trwały i niezawodny. Produkt każdorazowo dobieramy bowiem, biorąc pod uwagę nasze wnętrze i funkcjonalność. W rezultacie liczymy na długie i bezawaryjne działanie. Niestety w pewnym momencie możemy zaobserwować, że roleta samoczynnie zaczyna opadać. Gdzie szukać przyczyny? Mogą one dotyczyć prawidłowości działania różnych mechanizmów wchodzących w skład rolety. Należy przede wszystkim dokładnie przeanalizować funkcjonowanie:

  • kasety,
  • rolki,
  • mechanizmu łańcuszkowego,
  • systemu mocowania.

Do uszkodzenia rolety może prowadzić również nieprawidłowa eksploatacja. Zwykle przejawia się to poprzez takie działanie użytkownika jak szarpanie za taśmę podczas podnoszenia i opuszczania. Opadanie rolety może być także przejawem wady fabrycznej lub niewłaściwego sposobu montażu.

Zlokalizowanie problemu

Na szczęście uszkodzenie rolety nie wiąże się każdorazowo z koniecznością jej wymiany. Zdecydowanie korzystniej jest przeprowadzić własne oględziny, które pozwolą na zlokalizowanie przyczyny awarii. Niektóre usterki same rzucają się w oczy. Jeśli tak się nie dzieje, warto czasem skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych osób, być może ktoś z naszych znajomych musiał już uporać się w przeszłości z tego rodzaju problemem i może podzielić się z nami swoim cennym doświadczeniem. Opadająca roleta najczęściej jest wynikiem uszkodzenia któregoś z elementów mechanizmu, który uległ zniszczeniu na skutek długotrwałej eksploatacji. Najlepiej przeprowadzić diagnozę podczas korzystania z rolety i obserwować dokładnie, który element jest zawodny. Najbardziej podatny na uszkodzenia, jest mechanizm łańcuszkowy, który odpowiada za podnoszenie materiału. Bardzo często problematycznymi elementami są systemy mocowania do ściany i rolki do nawijania.

Weź sprawy w swoje ręce

W momencie, kiedy uda się znaleźć przyczynę problemu, można spróbować rozwiązać go w sposób samodzielny. Zdarza się, iż dokonanie naprawy zepsutej rolety nie musi wcale przysparzać wielu trudności. Samodzielna wymiana systemu łańcuszkowego, który możemy nabyć w sklepie, nie powinna zająć więcej niż około 30 minut. Kiedy już wiemy, co funkcjonuje w sposób nieprawidłowy, możemy dokonać zamówienia potrzebnych części w jednym z wielu sklepów oferujących tego rodzaju akcesoria. Dokonanie naprawy zazwyczaj nie wymaga od nas posiadania specjalistycznych narzędzi. Można również wspomagać się internetem – w sieci bowiem znaleźć można dużą ilość przeróżnych instruktaży, za pomocą których łatwiej będzie przejść cały proces.

W przypadku problemów skorzystaj z pomocy fachowca

Jeśli nie masz czasu na samodzielny serwis lub też nie czujesz się na siłach w kwestiach technicznych, możesz również skorzystać z pomocy fachowca. Specjaliści w szybki sposób poradzą sobie z identyfikacją problemu i dokonaniem stosownej naprawy. Jeśli zajdzie konieczność wymiany danego elementu na nowy, fachowiec wstawi taką część. To bardzo szybkie i niezwykle wygodne rozwiązanie, jednak należy w tym przypadku liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Związane są one zarówno z czasem pracy fachowców, jak również ich dojazdem do naszego domu. W rezultacie może się okazać, że cena okaże się znacznie wyższa, aniżeli miałoby to miejsce w przypadku samodzielnej naprawy.

Warto jednak przed wezwaniem serwisu, każdorazowo sprawdzać datę zakupu rolety. Zwykle towar objęty jest gwarancją trwającą co najmniej 6 miesięcy. Jeśli usterka powstanie jeszcze w czasie obowiązywania gwarancji, sklep, w którym dokonaliśmy zakupu, jest zobowiązany do usunięcia usterki na swój koszt.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Aby uniknąć problemów związanych z opadającą roletą, warto przede wszystkim dokonywać zakupu dobrej jakości produktów, które pochodzą od sprawdzonych producentów. Należy także zwracać uwagę na czas obowiązywania naprawy gwarancyjnej. Dzięki temu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów uzyskamy możliwość nieodpłatnego usunięcia awarii. Po dokonaniu zakupu rolety można zlecić jej montaż profesjonalnej firmie. Zdarza się, iż problemy związane z opadającą roletą nie mają swoich podstaw w samym mechanizmie, lecz nieprofesjonalnym montażu. Fachowiec posiadający doświadczenie w branży wykona tę pracę w sposób zapewniający prawidłowe działanie.

Zakup nowej rolety

Należy wziąć pod uwagę również taką możliwość, iż usterki nie da się usunąć, ani wykorzystując własne umiejętności, ani przy pomocy doświadczonego fachowca. Jeśli okres naprawy gwarancyjnej dobiegł już końca, wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak tylko pożegnać się z dotychczasową roletą i wybrać do sklepu w poszukiwaniu nowego produktu. Warto, oprócz kierowania się wyłącznie kwestiami wizualnymi, zapytać sprzedawców o niezawodność działania poszczególnych mechanizmów, koszty ewentualnych napraw oraz okres obowiązywania naprawy gwarancyjnej. Po dokonaniu montażu nowego produktu zyskujemy pewność, że wszystko będzie pracować jak należy. To, jak długo taki stan rzeczy będzie się utrzymywał, zależy między innymi od samego użytkownika. Nie należy zatem szarpać sznurka lub łańcuszka, uderzać w kasetę lub korzystać z rolety, kiedy nie zachodzi taka potrzeba. Kierowanie się tymi zasadami, pozwoli na możliwość długiego cieszenia się tą niezwykle przydatną osłoną okienną.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium