Firany  zasłony karnisze rolety pościel  - sklep internetowy
Blog kategorie

Jak wyczyścić rolety?

0
Jak wyczyścić rolety?

Utrzymanie rolet w czystości

Utrzymanie rolet okiennych w czystości nie jest taką prostą sprawą, jak chociażby w przypadku staromodnych już żaluzji, które wystarczyło przetrzeć wilgotną szmatką. Materiałowe rolety stanowią bardzo dobre i praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza w okresie wiosenno – letnim, kiedy często sięga nas fala upałów, jednakże posiadają one jedną charakterystyczną wadę, a mianowicie – dość łatwo się brudzą.

Pocieszające w tym wszystkim jest to, że przy pomocy kilku prostych i sprawdzonych sposobów, można równie łatwo usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia i sprawić, aby wyglądały niczym nowe.

Wiadomą rzeczą jest, iż rolet nie należy prać w pralce, ani również wykorzystywać do ich czyszczenia żadnych silnie działających środków, które mogłyby spowodować – nie mniej, nie więcej – ich zniszczenie. Należy postawić przede wszystkim na delikatność, a zatem produkty, które w sposób przyjazny, aczkolwiek skuteczny poradzą sobie z zabrudzeniami, które znajdują się na naszych roletach. Zatem, jak wyczyścić rolety?

Jak wyczyścić rolety?

Istnieje co najmniej kilka metod na czyszczenie rolet, które nie są skomplikowane i nie wymagają wielkiego nakładu energii, jak i finansowego, za to wyróżniają się nader imponującą skutecznością, biorąc pod uwagę prostotę ich zastosowania. Można użyć do tego chociażby miękkiej ściereczki z dobrze znanej mikrofibry. Wystarczy nasączyć ją wodą i delikatnie przecierać powierzchnię materiału. Równie dobrze sprawdzi się w tym celu sucha ścierka, a zatem nie trzeba używać nawet wody. Pod warunkiem, iż zabrudzenia nie są znaczne.

Kolejnym, aczkolwiek zapewne dość kontrowersyjnym rozwiązaniem odpowiadającym na pytanie,jak wyczyścić roletę jest gumka do mazania. Otóż szkolny niezbędnik naszych dzieci może przydać się w pozbywaniu zanieczyszczeń zgromadzonych na roletach. Warto pamiętać, aby nie zdejmować mocowań rolety z okna, jeżeli sytuacja tego nie wymaga i zabrudzenia występują w minimalnej ilości, wynikającej z codziennego ich użytkowania.

Równie przydatnym urządzeniem, szczególnie w walce z kurzem, który pokrył materiał jest odkurzacz. Dobrze sprawdzi się on zwłaszcza w przypadku rolet typu dzień i noc. W kilka chwil usunie zalegające na powierzchni zabrudzenia, a rolety będą wyglądały jak nowe.

Jeżeli chodzi o bardziej uporczywe plamy i zanieczyszczenia, sucha lub nasączona wodą ściereczka już nie wystarczy i należy zdecydowanie sięgnąć po detergent. Jak skutecznie wyczyścić roletę detergentem? Musi być on jednak bardzo delikatny i wypróbowany w niewidocznym miejscu na powierzchni materiału. Nie należy przesadzać i bardzo mocno pocierać rolet, a jedynie łagodnie przetrzeć je w brudnych miejscach, w taki sposób, aby pozbyć się nieestetycznych plam.

Naturalnie, roleta powinna zostać całkowicie rozwinięta do czasu, aż wyschnie. Istotnym faktem, jeżeli chodzi o czyszczenie rolet jest to, że należy zwrócić uwagę na panującą w tym czasie pogodę. Powinno się to bowiem odbywać w momencie, gdy za oknem świeci słońce, ponieważ wówczas łatwiej można zauważyć ewentualne zabrudzenia i niedociągnięcia, które zostaną szybko wyeliminowane.

Czyszczenie rolet – poświęć im nieco czasu

Czyszczenie rolet wymaga nie tylko poświęcenia czasu, ale także uwagi, energii, chęci i właściwie całej swojej osoby. Dlatego też warto się odpowiednio nastawić i zaplanować tę czynność na jakiś konkretny dzień, w taki sposób, aby nie kolidowało to z innymi obowiązkami domowymi, gdyż wówczas stracimy zapał do działania i będziemy mieli poczucie przytłoczenia.

Chyba najważniejszą zasadą z wszystkich dotyczących czyszczenia rolet jest zachowanie umiaru i właściwej kolejności. Nie sposób bowiem, mówiąc kolokwialnie – ściągnąć sobie na głowę masę pracy, a następnie nie podołać jej wykonaniu. Wręcz przeciwnie – sztuką jest odpowiednie zharmonizowanie poszczególnych czynności, aby kojarzyły się nie tylko z przykrym obowiązkiem, ale przede wszystkim z poczuciem dobrze spełnionej misji.

Wówczas osiągniemy kilka bardzo ważnych dla nas celów i upieczemy przysłowiowe pieczenie na jednym ogniu. Mianowicie zyskamy zadowolenie z dobrze wykonanej pracy, spokój ducha, a także więcej czasu dla rodziny i dla nas samych.

O porządku i czystości chyba nie ma co wspominać, gdyż jest to tak zwana „oczywista oczywistość”. Niemniej, bardzo ważne jest dbanie o ład panujący w mieszkaniu, domu lub biurze, w tym także o czystość rolet. Zaniedbanie tego obowiązku może prowadzić do namnażania się bakterii i wirusów, które z kolei mogą powodować powstawanie różnego rodzaju alergii. Dlatego też nie warto zapominać o takich detalach, które wbrew pozorom są niezwykle istotne i mają wpływ na ogólny wygląd naszych rolet.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium