Firany  zasłony karnisze rolety pościel  - sklep internetowy
Blog kategorie
Rolety wewnętrzne i zewnętrzne na wymiar.

Jak i w czym wybielić firanki?

0
Jak i w czym wybielić firanki?

Mimo że na rynku mamy coraz szerszy wybór osłon okiennych, wśród których nie brak rolet wewnętrznych, materiałowych czy rzymskich, żaluzji oraz plis, to jednak takie zabezpieczenie nie wszystkim klientkom wystarcza. Niezwykle istotne wciąż są firanki, które mimo popularnego trendu na odsłonięte okna od wielu lat nie schodzą ze sklepowych półek. Chętnie decyduje się na nie wiele pań domu, które chcą wnieść do swojego wnętrza nieco przytulności i dodać mu odpowiedniego stylu. Oczywiście początkowo te zwiewne osłonki okienne prezentują się zachwycająco i cieszą oko idealną czystością. Nie zawsze tak jednak będzie, bo na każdej tkaninie po jakimś czasie osadza się kurz i, co gorsza, mogą nawet pojawić się na niej nieestetyczne plamy. A wówczas konieczne okazuje się pranie, które pociąga za sobą także konieczność wybielania. Jak wybielić firanki? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

Pranie firanek i wybielanie po jakimś czasie staje się konieczne

Bardzo często zdarza się że nasze delikatne osłonki okienne są już zabrudzone do tego stopnia, że najchętniej pozbylibyśmy się ich i zamienili na nowszy model. Czyha na nie nie tylko kurz czy przypadkowe zabrudzenia, ale także smog. Jak więc widać, nieprzyjaciół, którzy chętnie sprawią, że materiał poszarzeje i zżółknie, jest bardzo wielu. Nie wpadajmy jednak w rozpacz, ponieważ pranie firanek i wybielanie ich to nic trudnego. Po prostu należy znaleźć dobry sposób na poradzenie sobie z brudem, dzięki któremu zaoszczędzimy także fundusze potrzebne na zakup nowego modelu i który pozwoli nam zachować stary model, czy to żakardowy, typu lambrekiny, czy też uszyty w stylu nowoczesnym w pięknej bieli. I nie ma najmniejszego znaczenia, czy chodzi o wybielanie firanek z kuchni, salonu czy łazienki, ponieważ na każdej firance po jakimś czasie pojawi się kurz, którego nie usunie nawet porządne strzepywanie.

Domowe sposoby na to, jak wybielić firanki

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że na rynku jest dostępnych wiele detergentów przeznaczonych do prania firanek i ich wybielania. Nie wszystkie panie domu stawiają jednak na tego rodzaju rozwiązanie, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę z tego, że istnieje mnóstwo domowych sposobów, które bardzo łatwo przeprowadzić i które pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy. Po co stosować mocne środki wybielające, kiedy mamy w zanadrzu sekretne sposoby stosowane pewnie nawet jeszcze przez nasze babcie. To one przecież doradzają nam, jak wybielić firanki. A takie rady okazują się niezwykle cenne i skuteczne. W czym więc wybielić firanki? Mamy na to nie jeden, ale kilka sprawdzonych sposobów. Do pierwszego z nich potrzebna będzie sól kuchenna, której z pewnością nie brakuje w żadnej kuchni. Wypraną w pralce i wypłukaną firankę należy pomoczyć w pięciu litrach wody połączonych ze 130 gramami soli.

Poznaj też inne sposoby na to, jak wybielić firanki

Czym jeszcze wybielić firanki? A raczej, w wodzie z jakim kuchennym dodatkiem? W tej roli sprawdzi się również sok z cytryny, który należy dodać do wody. Taka mieszanka sprawia, że zanurzona w niej tkanina, następnie wyprana w pralce, nie tylko będzie zachwycać bielą, ale także świeżym, przyjemnym zapachem. Nie wszyscy jednak przepadają za aromatem cytryny. Jednak to na pewno przyjemniejszy zapach niż zapach octu, który również może stać się rozwiązaniem problemu. Przy czym stosuje się go do modeli wykonanych z włókna sztucznego, a to dlatego, że ten nieprzyjemnie pachnący płyn sprawi, że tkanina będzie usztywniona i zapobiegnie jej elektryzowaniu się. Tym razem obędzie się bez moczenia – pół szklanki octu wystarczy po prostu dodać do proszku, w którym zostanie wyprana firanka dekoracyjna, z gipiurą czy haftowana.

Polecane produkty

A jak wybielić firanki za pomocą amoniaku lub zwykłego proszku do pieczenia?

Czym jeszcze wybielić firanki? Znakomitym pomocnikiem okazuje się także proszek do pieczenia – niedrogi, a przy tym niezwykle skuteczny. Tym razem jednak w pierwszej kolejności nie pierzemy tkaniny, ponieważ najpierw stosujemy proces wybielania, do którego niezbędny jest roztwór złożony z jednej paczki proszku do pieczenia i pięciu litrów wody. Jak wybielić w nim firanki w pralce? Wystarczy moczyć je przez piętnaście minut, a następnie wyprać w pralce, używając do tego wybielającego proszku lub innego preparatu. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wsypać paczkę proszku do pieczenia do prania i zaoszczędzić czas potrzebny na moczenie. Warto również wziąć pod uwagę moczenie firany w roztworze uzyskanym z proporcji jednego litra wody i jednej łyżeczki amoniaku. O ile jednak moczenie w wodzie z dodatkiem proszku do pieczenie trwa tylko piętnaście minut, to sposób z użyciem amoniaku pochłania kilka godzin. Dlatego tę opcję polecamy przede wszystkim paniom, które niekoniecznie stawiają na metody szybkie.

A może środki ze sklepowych półek na czyste firanki?

To niejedyne odpowiedzi na pytanie: W czym wybielić firanki? Znamy ich nieco więcej. A najprostsza, podobnie jak poprzednia, także nie wymaga moczenia. Wystarczy tylko dodać do prania łyżkę niezastąpionej w wielu procesach czyszczących sody oczyszczonej i efekt końcowy może okazać się zaskakujący. Soda bowiem znakomicie wybiela. Oczywiście powyższe metody nie wszystkim przypadną do gustu, i wcale nie dlatego, że są nieskuteczne. Są tak samo pewne jak to, że wybielone firanki pięknie zdobią pomieszczenia, a w dodatku cechują się wieloma innymi właściwościami. Nie wszystkie panie jednak przepadają za tradycyjnymi metodami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. W takim wypadku wystarczy po prostu sięgnąć po któryś z dostępnych na rynku środków wybielających i sprawa załatwiona.

Komentarze do wpisu (0)

Artykuły blogowe
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (DPD Pickup, automaty paczkowe, Żabka, Dino) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium