Menu
Szukaj
Koszyk

Jak prać rolety rzymskie?

Dzięki roletom rzymskim pomieszczenie może zmienić się diametralnie, ponieważ nawet ten na pozór niewiele znaczący element ma olbrzymie znaczenie podczas aranżowania wnętrza. Wiele kobiet zadaje sobie jednak pytanie – Jak prać rolety rzymskie?

  • dodano: 17-09-2021

Przejdź do wpisu

Zwiewne firanki i piękne zasłony wciąż jeszcze mają swoje wierne zwolenniczki. Jednak nie da się zaprzeczyć, że właśnie rolety rzymskie w ostatnich czasach znacznie zyskały na popularności. Można je wieszać nie tylko w salonach czy pokojach, ale także w kuchniach, łazienkach, pomieszczeniach pracowniczych czy w hotelach lub szkołach. Jednym słowem, sprawdzą się niemalże wszędzie z uwagi na swoją uniwersalność oraz ze względu na niewątpliwe walory stylistyczne. Dzięki roletom rzymskim pomieszczenie może zmienić się diametralnie, ponieważ nawet ten na pozór niewiele znaczący element ma olbrzymie znaczenie podczas aranżowania wnętrza. Wiele kobiet zadaje sobie jednak pytanie – Jak prać rolety rzymskie?

Czy rolety rzymskie można w ogóle prać w pralkach?

Obecnie w ofertach sklepów, w tym także w sklepie magdalena24.pl, występuje tak atrakcyjna paleta kolorystyczna tych właśnie osłon okiennych, że każda pani domu znajdzie wśród nich coś, co będzie idealnie pasowało do jej domu czy mieszkania. Oczywiście dobranie właściwego koloru do wnętrza może okazać się całkiem prostym zadaniem. Trudniejsza sprawa to utrzymanie rolet rzymskich w należytej czystości. Co więc zrobić i jak postępować, aby nasze okienne osłonki cieszyły oko domowników i gości? I czy rolety rzymskie można w ogóle prać? Nie są to przecież zwykłe zasłony, które wystarczy błyskawicznie zdjąć, wrzucić do pralki i wybrać odpowiedni tryb, aby prezentowały się równie idealnie jak tuż po nabyciu. Z roletami rzymskimi sprawa wygląda nieco inaczej, co nie oznacza, że pranie ich jest absolutnie zabronione. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby także ten rodzaj osłon poddać procesowi prania. I nie trzeba wcale decydować się na pranie własnoręczne. Jednak zanim się do tego zabierzemy, zapoznajmy się z zasadami dotyczącymi tego, jak prać rolety rzymskie.

Polecane produkty

Poznaj najważniejsze zasady dotyczące prania rolet rzymskich

Rolety rzymskie z pewnością nie różnią się od firan tym, że nie wymagają czyszczenia. Je także należy od czasu do czasu wyczyścić. W przeciwnym razie po jakimś czasie będą wyglądały nieświeżo i co gorsza, gromadzący się na nich kurz na pewno nie będzie czynnikiem tolerowanym przez osoby skłonne do alergii. Dlatego zamiast czekać na wiosenne porządki albo na okazję do przedświątecznego prania obrusów, czyszczenia dywanów, podłóg i osłon okiennych, już teraz podejmij się prania rolet rzymskich, aby budziły zachwyt gości przez cały rok. Sam proces wymaga zapoznania się z kilkoma faktami. Tego rodzaju osłonki są wykonane z różnych materiałów, dlatego wszystko zależy właśnie od ich rodzaju. A odpowiednie informacje znajdują się w najwłaściwszym miejscu, czyli na dołączonej do rolet metce. Na niej właśnie znajdziemy wyjaśnienie, czy pranie rolet rzymskich jest wskazane, a jeśli tak, to jak postępować, aby nie doprowadzić do ich zniszczenia.

W jakiej temperaturze i jakimi środkami prać rolety rzymskie?

Wszystko zależy od materiału, z jakiego wykonano produkt. O tym, jak prać rolety rzymskie, dowiadujemy się właśnie z zamieszczonej tam metki lub z instrukcji obsługi. Bardzo często mamy do czynienia z modelami wykonanymi z bawełny lub poliestru, które można prać tak jak firanki, czyli w temperaturze 30 stopni Celsjusza. To jednak nie wszystko, ponieważ nie wystarczy ustawić właściwej temperatury prania rolet rzymskich. Równie ważne staje się wirowanie. Zdecydowanie niewskazane jest „osuszanie” tego rodzaju produktów poprzez ustawienie wirowania na najwyższe obroty. Radzi się też, aby najlepiej w ogóle zrezygnować z tego procesu. Niemałe znaczenie ma również dobranie właściwego środka piorącego. Powinien on odpowiadać konkretnej tkaninie, gdyż w przeciwnym wypadku pranie rolet rzymskich może doprowadzić do ich odbarwienia, zmniejszenia czy nawet do rozdarć. Warto pamiętać, że po praniu rolety rzymskie najlepiej wyprasować, aby odznaczały się idealną gładkością.

Przed praniem rolet rzymskich koniecznie je rozmontuj!

Bywa też, że na metce znajduje się informacja, że pranie rolety rzymskiej w pralce jest zabronione. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej, jeśli mamy do czynienia z produktem, który zawiera dodatek wełny. W takich wypadkach nie mamy wyboru. Musimy po prostu oddać naszą okienną osłonę do pralni chemicznej. To daje nam pewność, że po odebraniu nasza „zasłonka” znów będzie cieszyć oko pięknym, świeżym wyglądem i zapachem. Oczywiście nie można po prostu zdjąć rolety rzymskiej i włożyć jej do pralki. Najpierw obowiązkowe staje się jej rozmontowanie. Mimo że ten wyraz nie kojarzy nam się z niczym przyjemnym, zapewniamy, że montaż rzymskiej osłony okiennej nie jest taki straszny, jak się wydaje. Należy zdjąć materiał z okna poprzez delikatne pociągnięcie, które sprawi, że rzep od przeznaczonej do prania rolety rzymskiej się odczepi. Następnie, po rozwinięciu materiału, należy wyjąć sznurek z klipsa, zdjąć elementy zabezpieczające patyczki i wyciągnąć je. I sprawa załatwiona. Usunięcie elementów staje się obowiązkowe nie tylko dla bezpieczeństwa tkaniny, lecz również dla bezpieczeństwa pralki.

Po praniu rolet rzymskich czeka nas ich ponowne zamontowanie

Jeśli obawiasz się, że pranie rolet rzymskich wiąże się z ponownym, skomplikowanym montażem, oczywiście nie mylisz się, ale tylko w tym, że osłonę należy znów zawiesić. A to wiąże się z montażem. Jeśli jednak sądzisz, że jest to niesłychanie trudne zadanie, zapewniany, że niekoniecznie. Podczas montażu należy tylko postępować zgodnie z zaleceniami, które znajdziesz na naszej stronie internetowej. Warto także mieć na uwadze takie ułożenie zdjętych części, aby w chwili rozpoczęcia montażu wszystko było odpowiednio podpisane i pogrupowane. Tym sposobem proces prania rolet rzymskich uchroni nas przed traceniem czasu na poszukiwanie odpowiednich elementów i przed poszukiwaniem instrukcji montażu.

Komentarze do wpisu (0)