Styl skandynawski to kierunek w urządzeniu wnętrz, który od lat 50 zdobywa coraz większą popularność. Warto wiedzieć, jakich zasad się trzymać, aby wprowadzić w dowolnym wnętrzu skandynawską atmosferę.
Czym jest styl skandynawski?
Styl skandynawski to kierunek w urządzaniu wnętrz, który stawia przede wszystkim na minimalizm i prostotę, a także połączenie praktyczności i funkcjonalności. Opiera się na wykorzystaniu naturalnych materiałów oraz jasnej, harmonijnej kolorystyce. W stylu skandynawskim warto zwrócić uwagę na trwałość i jakość poszczególnych elementów wyposażenia. Już na pierwszy rzut oka styl skandynawski charakteryzuje się delikatnymi i czystymi liniami, które umiejętnie łączą zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne elementy. Na co zwrócić uwagę, urządzając wnętrze w stylu skandynawskim?
Otwarta przestrzeń
Skandynawskie wnętrza, zarówno kuchnie, jak i salony, to otwarte przestrzenie, w których nie ma zbędnych podziałów oraz ciemnych zakamarków. To nieskomplikowane, duże wnętrza, w których każdy detal odgrywa ogromną rolę. W stylu skandynawskim rzadko wykorzystuje się zasłony – o wiele lepiej sprawdzają się proste, zwiewne firanki, które pozwalają przenikać światłu słonecznemu do pomieszczenia.
Jasna kolorystyka
Osoby, które urządzają wnętrze w stylu skandynawskim, powinny sięgać po neutralne, delikatne kolory, które optycznie rozjaśniają przestrzeń. We wnętrzu skandynawskim najczęściej wykorzystuje się biele oraz tonacje beżów i szarości. Aby nieco ożywić przestrzeń, można wprowadzić do niej nieco koloru pod postacią różnego rodzaju tekstyliów domowych, takich jak koce, narzuty i poduchy.
Naturalne materiały
Styl skandynawski kojarzy się z czystością, harmonią oraz naturą. Nic więc dziwnego, że sięga głównie po naturalne materiały, takie jak drewno, skóra, metal, szkło i tekstylia. Jeśli chodzi o materiały popularne w tym kierunku urządzania wnętrz, to są to głównie len i bawełna – wykonuje się z nich na przykład firany lub zasłony.
Akcesoria i dekoracje
Żaden salon w stylu skandynawskim nie mógłby obejść się bez przytulnych dekoracji i dodatków, które ożywiają wnętrze i wpływają pozytywnie na samopoczucie domowników. Są to różnego rodzaju świece, ozdobne poduszki bądź też koce i narzuty. W stylu tym doskonale sprawdzają się także zielone rośliny doniczkowe, które rozjaśniają przestrzeń i wprowadzają do niej naturalny klimat.
Styl skandynawski – kuchnia
Skandynawskie wnętrza charakteryzują się dużą, otwartą przestrzenią. Kuchnia urządzona w stylu skandynawskim płynnie zazwyczaj łączy się więc z salonem. Jest tak przestronna, że bez problemu można ustawić w niej duży stół i krzesła. Kuchnie w stylu skandynawskim są bardzo przytulne i rodzinne, a na ich klimat ogromny wpływ mają najróżniejsze dodatki. Zazwyczaj wykonane są z naturalnych materiałów. Ciekawym akcentem kuchni w stylu skandynawskim będą krótkie firany w stylu zazdrostek, które pozwolą swobodnie wpadać do pomieszczenia światłu słonecznemu.
Sypialnia w stylu skandynawskim
To pomieszczenie, które już na pierwszy rzut oka kojarzy się z harmonią, spokojem i odpoczynkiem. Centralne miejsce w skandynawskiej sypialni powinno odgrywać duże i komfortowe łóżko. W pomieszczeniu tym powinno znaleźć się także miejsce dla dużej szafy, która pozwoli pomieścić wszystkie potrzebne drobiazgi. Wybierając tekstylia domowe do sypialni w stylu skandynawskim, trzeba zwracać uwagę na materiały, z jakich są wykonane – szczególnie dobrze sprawdzą się bawełna lub len.
Salon w stylu skandynawskim
Osoby przystępujące do urządzania salonu w stylu skandynawskim powinny zastanowić się, jakie funkcje powinno spełniać to pomieszczenie. Mogą znaleźć się tu różne strefy – nie tylko ta służąca do odpoczynku, ale także do pracy przy komputerze lub podejmowania gości. Niezależnie od przeznaczenia wnętrza, w pokoju dziennym powinno znaleźć się miejsce dla dużej, komfortowej kanapy w jasnym kolorze. Przy urządzaniu salonu w stylu skandynawskim warto stawiać wyłącznie na materiały najwyższej jakości, koniecznie naturalnego pochodzenia. Nieco życia do salonu stylu skandynawskim można wprowadzić, umieszczając z nim duże ilości poduszek, koców i pledów w żywych kolorach.
Łazienka styl skandynawski
Styl skandynawski w łazienkach to bardzo popularne rozwiązanie, zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Łazienki w stylu skandynawskim to pomieszczenia nie tylko przytulne, ale także funkcjonalne i praktyczne. Jasna kolorystyka optycznie je powiększa, a drewniane dodatki sprawiają, że wnętrze staje się przytulne i wręcz zaprasza do odpoczynku.
FAQ
Jak urządzić łazienkę w stylu skandynawskim?
Przy urządzaniu łazienki w stylu skandynawskim warto sięgać wyłącznie po neutralne, jasne barwy, takie jak biele, beże oraz odcienie naturalnego drewna. Jeśli chodzi o dodatki, to powinny być one wykonane z naturalnych materiałów i tworzyć spójną i harmonijną całość z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza.
Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?
Urządzając wnętrze w stylu skandynawskim trzeba zwrócić uwagę na to, by wszystkie elementy wyposażenia były trwałe i wysokojakościowe. Wnętrza skandynawskie to duża, otwarta przestrzeń – dlatego przy ich aranżacji warto unikać zbędnych podziałów. Bardzo ważne jest również zapewnienie jak największej ilości światła słonecznego we wnętrzach. Dlatego lepiej zrezygnować z okazałych aranżacji okiennych na rzecz delikatnych, lekkich firan lub zwiewnych zasłon. Nie bez znaczenia jest również oświetlenie – poza głównym źródłem światła w pomieszczeniu powinno znaleźć się przynajmniej kilka dodatkowych punktów świetlnych.
Jakie zasłony do stylu skandynawskiego?
W stylu skandynawskim zazwyczaj rezygnuje się z zasłon. Osoby, które jednak koniecznie chcą znaleźć dla nich miejsce w pomieszczeniu, powinny postawić na te wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len i bawełna.
Jakie firany do salonu w stylu skandynawskim?
W salonie w skandynawskim stylu najlepiej sprawdzą się przezroczyste, zwiewne firanki sięgające aż do podłogi. W aranżacji okiennej bardzo wdzięcznie będą prezentować się także krótkie firanki, które wpuszczą do pomieszczenia dużo światła.
Sprawdź oferty pracy w Tarnobrzegu na Jooble.