Zasłony wciąż jeszcze stanowią osłony okienne, które są bardzo często stosowane przez panie domu. Te materiałowe osłonki robią naprawdę niemałe wrażenie i są w stanie sprawić, że domowe czy hotelowe wnętrze zyska na atrakcyjności, stając się bardziej przytulne lub eleganckie. To jak najbardziej możliwe, zwłaszcza że na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli jednokolorowych, we wzory czy też dedykowanych do pokojów dziecięcych. Wiele klientek decyduje się również na wersje gotowe, ponieważ szycie zasłon zdecydowanie nie wpisuje się w ich zainteresowania lub nie mają na to czasu. Jeśli jednak postanowiłaś zmierzyć się z tym zadaniem osobiście, przeczytaj nasze porady i przekonaj się, czy szycie zasłon jest naprawdę tak problematycznym zajęciem, jak może się wydawać.
Maszyna do szycia albo posłużenie się igłą i nitką – dwa sposoby szycia zasłon
Zanim przystąpimy do działania, najpierw należy postanowić, czy uszyjemy zasłony własnoręcznie, a więc za pomocą igły i nitki, czy też zrobimy to maszynowo. Jeśli o wiele bardziej odpowiada nam ta druga opcja, w pierwszej kolejności należy nabyć odpowiednią maszynę. Odpowiednią, czyli sprawną i posiadającą właściwe funkcje. Jeśli istnieje taka możliwość, warto po prostu pożyczyć ją od znajomej czy kogoś z rodziny. Jeżeli jednak nikt z naszego otoczenia nie para się szyciem, zafundujmy sobie własny model. Taka inwestycja może okazać się przydatna w wielu wypadkach. Pęknięty szew, zbyt długie nogawki spodni czy też uszkodzona bluzka to tylko niektóre przypadki, które dzięki maszynie będziemy mogły naprawić samodzielnie.Skoro sprawy organizacyjne mamy już za sobą, pora zabrać się za szycie zasłon.
Polecane produkty
Ważny element szycia zasłon – odmierzenie ich wielkości
Zanim przystąpimy do zadania głównego, czyli do szycia zasłon, najpierw trzeba ustalić, jaka powinna być ich szerokość. Jeśli mają pełnić tylko funkcję dekoracyjną, pomnóżmy długość karnisza razy półtora i podzielmy przez dwa. Jeśli mają pełnić także rolę praktyczną, ich długość powinna być większa. W takim wypadku długość karnisza mnożymy razy dwa i dzielimy przez dwa. Jeśli mamy do czynienia z cienkim materiałem, warto zastosować większe marszczenie, gdyż delikatna struktura takiej zasłony może nie sprawdzić się w roli materiału chroniącego naszą prywatność, dlatego przyda się więcej marszczeń. Jeśli wybierzemy tę opcję, długość karnisza mnożymy razy trzy, a otrzymany wynik, tak jak poprzednio, dzielimy przez dwa. Niezwykle istotne jest też dodanie do szerokości dodatkowych ośmiu centymetrów, a do wysokości – 26 centymetrów, niezbędnych do wykonania zakładek. Skoro wiemy już, jaka długość będzie odpowiednia, pora zająć się szyciem zasłon.
Przed szyciem zasłon ułóż zakładki boczne, górną i dolną
Najpierw jednak sięgamy po żelazko celem wyznaczenia wspomnianych zakładek. W celu uzyskania podwójnej listwy, czyli jednej zakładki, boki materiału zwijamy dwa razy na szerokość dwóch centymetrów, po czym prasujemy go. Tak samo powinniśmy postąpić z dolną częścią krawędzi. Przy czym tę także zwijamy dwukrotnie, lecz tak aby uzyskać zakładkę o szerokości równej osiem centymetrów. Z kolei zakładka górna powinna mierzyć pięć centymetrów, a więc zwijamy dziesięciocentymetrowy odcinek – tak samo jak poprzednie dwa razy. Aby zakładka nie rozwijała się, możemy użyć także szpilek. A teraz pora zająć się szyciem zasłon. Zaczynamy od boków i szyjemy w taki sposób, aby szew znalazł się jak najbliżej części wewnętrznej bocznej zakładki. Następnie identycznie postępujemy z zakładką dolną, i pozostaje nam już tylko zakładka górna.
O czym szczególnie warto pamiętać podczas szycia zasłon?
Dlaczego tak istotne staje się miejsce prowadzenia szwu? W tym wypadku powinien znajdować się on najbliżej krawędzi wewnętrznej. I nie chodzi wcale o to, aby zasłona prezentowała się ładnie, choć to też ma znaczenie. Takie postępowanie wynika z faktu, że szew poprowadzony tuż przy krawędzi wewnętrznej stanowi zabezpieczenie. Dzięki niemu materiał nie wysunie się i nie będzie się strzępił. Jak widać, szycie zasłon nie jest zbyt skomplikowanym zajęciem. Należy tylko postępować zgodnie ze wskazówkami i pamiętać o tym, aby wszystkie zakładki zostały równo zagięte i zaprasowane. W przeciwnym wypadku tkanina będzie po prostu obszyta nie do końca prosto. Natomiast perfekcyjnie uszyta zasłona może okazać się wstępem do naszej dalszej przygody z szyciem. A ta mała przygoda może zamienić się w wielką pasję. Po przejściu egzaminu na najprostsze z możliwych sposobów szycia zasłon warto także zdecydować się na uszycie zasłon z taśmą marszczącą oraz na inne krawieckie eksperymenty.