Mimo upływu czasu zasłony wciąż plasują się na liście osłon okiennych, na które decyduje się bardzo wiele pań domu. I nie bez powodu. Piękne, dłuższe lub krótsze zasłonki są w stanie sprawić, że kuchnia, salon czy sypialnia zostaną odmienione. Jest to jak najbardziej możliwe, zwłaszcza że dostępny na rynku asortyment jest tak bogaty, że bez problemu dobierzemy model współgrający z kolorem ścian i wystrojem wnętrza. Obok modeli jednokolorowych, dostępne są także niezwykle modne wersje wzorzyste, w paski czy też dedykowane do pokojów dziecięcych. O ile jednak ich wybór nie tyle stanowi dylemat, ile przyjemność, o tyle większym problemem może okazać się to, jak dobrać szerokość zasłon.
Zanim zdecydujesz, jak dobrać szerokość zasłon, zdecyduj, jaką funkcję mają one pełnić
Odpowiedź na pytanie, jak wybrać szerokość zasłon, nie jest jednoznaczna. Istnieje bowiem kilka istotnych czynników, które koniecznie należy wziąć pod uwagę podczas wybierania tych pięknych materiałowych osłon do zawieszenia. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tkanina ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną i ozdabiać okna lub przeszklone drzwi balkonowe z obydwu stron, czy też ma pełnić rolę nie tylko stylistyczną, ale przede wszystkim praktyczną, która nie ogranicza się do jednego aspektu. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej.
Polecane produkty
Wpływ roli, jaką pełni zasłona na to, jak dobrać jej szerokość
Może się wydawać, że zasłona występuje jedynie w roli dekoracji, i często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że pełni o wiele więcej funkcji. Przede wszystkim znakomicie chroni przed promieniami słonecznymi – z tej roli szczególnie dobrze wywiązują się modele zaciemniające, a więc takie, które zapobiegają przepuszczaniu światła z zewnątrz, co staje się niezwykle istotne chociażby wówczas, jeśli nie należymy do rannych ptaszków i chętnie śpimy dłużej. Dzięki tym modelom promienie słońca nie oświetlają wnętrza zbyt mocno. Stają się też doskonałym rozwiązaniem latem, ponieważ ich właściwości termoizolacyjne sprawiają, że sypialnia czy salon nie nagrzewają się tak szybko. Ponadto to znakomita ochrona prywatności, gdyż nawet zwykła zasłonka dostatecznie dobrze ochroni nas przed wzrokiem przechodniów, co staje się bardzo ważne zwłaszcza wieczorem i nocą, gdy zapalamy lampy. Z tego względu to, jaka szerokość zasłon będzie odpowiednia, staje się kwestią fundamentalną podczas ich szycia.
Jak dobrać szerokość zasłon pełniących wyłącznie funkcję dekoracyjną?
Jeśli nasze materiałowe osłony mają stanowić tylko i wyłącznie element dekoracyjny,
ich szerokość musi być inna niż w przypadku wersji pełniących również funkcję praktyczną. A to dlatego, że jako dekoracyjne, zasłony pozostaną na stałym miejscu i nie będziemy ich rozsuwać. W takim wypadku najlepiej zdecydować się na marszczenie, które sprawi, że materiał będzie pięknie i równo się układał. Jak w takim wypadku dobrać szerokość zasłon? Na początek należy zmierzyć długość karnisza. Następnie otrzymany wynik mnożymy razy półtora, po czym dzielimy go przez dwa – oczywiście owa dwójka symbolizuje dwie równe zasłonki umieszczone po obydwu stronach okna. Takie działanie matematyczne pozwoli nam szybko poznać, jaka szerokość zasłon dekoracyjnych będzie właściwa dla naszego okna.
Zasłona dekoracyjna i praktyczna – jaką szerokość wybrać w tym wypadku?
Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli zasłona zaciemniająca czy nawet zwykła ma pełnić nie tylko funkcję stylistyczną, ale także praktyczną. W takim wypadku powinniśmy zdecydować się na marszczenie 1:2. Aby poznać, jaka szerokość zasłon będzie odpowiednia, postępujemy identycznie jak powyżej, przy czym liczbę półtora zamieniamy na liczbę dwa. A więc również odmierzamy szerokość karnisza, po czym otrzymany wynik mnożymy razy dwa i dzielimy przez dwa – oczywiście jeśli mamy na uwadze to, że zasłonki będą wisieć po obydwu stronach okna. Taka szerokość będzie jak najbardziej wskazana, jeśli zasłona ma pełnić funkcję dzień-noc, a więc jeżeli będzie służyć do zasłaniania całego okna nocą oraz do pełnienia funkcji dekoracyjnej w ciągu dnia.
A jaką szerokość zasłon dobrać przy cieńszym materiale?
Jak wybrać szerokość zasłon cieńszych? W takim wypadku musimy mieć na uwadze fakt, że cienki material nie dość dobrze osłoni okno, dlatego powiniem otrzymać większe marszczenie. Tego rodzaju materiału niekiedy nie dzieli się nawet na dwie osobne zasłonki, ale występuje on w postaci jednej zasłony. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto zauważyć, że jedna osłona może przyczynić się do problemów z otwieraniem okna. Z tego względu najlepszym wyjściem może okazać się również przesłona złożona z dwóch części. Tutaj także, podobnie jak w pozostałych przypadkach, odmierzamy długość karnisza, ale wynik mnożymy razy trzy, po czym, jeśli decydujemy się na zasłonę dwuczęściową, dzielimy go przez dwa. Nie polecamy mocniejszego marszczenia do grubych materiałów zasłonowych, gdyż taka opcja może nie prezentować się zbyt atrakcyjnie.