Mocny, zdrowy sen ma ogromne znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia. Aby móc porządnie odpocząć, niezbędna jest czysta, wolna od kurzu i drobnoustrojów kołdra. Pranie kołdry bywa jednak problematyczne - wiele osób ma obawy przed praniem jej w pralce i zastanawia się jakich detergentów użyć, by była miękka i długo utrzymywała swoje właściwości. Jeśli zastanawiasz się jak wyprać kołdrę, to ucieszy Cię informacja, że istnieją łatwe i sprawdzone sposoby - i to bez wychodzenia z domu!
Pranie kołdry - jak to zrobić?
Większość osób boi się prania kołdry w domowym zaciszu, gdyż jest to czynność, która wymaga sporego wysiłku fizycznego i logistycznego. Trzeba jednak pamiętać, że pranie kołdry jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli chodzi o tekstylia hotelowe. Jest ona siedliskiem niewidocznych gołym okiem bakterii, kurzu i roztoczy, które mogą być źródłem alergii, trądziku i podrażnienia skóry. Ponadto, na kołdrze zbiera się pot, a także złuszczony naskórek, który również należy regularnie usuwać.
Zabierając się za odświeżanie kołdry, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pierwszą rzeczą, jaką powinno się zrobić, jest sprawdzenie metki - na niej znajduje się informacja jak prać kołdrę i w jaki sposób ją pielęgnować. Istotna jest temperatura prania, prasowania i metody suszenia danej kołdry. Przyjmuje się, że standardowa temperatura do prania kołdry to 60℃, podobnie jak w przypadku ręczników. Jest to temperatura, która zabija bakterie i chorobotwórcze patogeny. Pranie w niższej temperaturze może okazać się nieskuteczne. W niektórych przypadkach, np. kiedy zalęgną się pluskwy, konieczne jest wypranie kołdry w temperaturze 90℃.
Czy można prać kołdrę w pralce?
Perspektywa ręcznego prania pościeli napawa lękiem. Trudno się dziwić – kołdra jest duża i ciężka, a po zamoczeniu staje się jeszcze cięższa. Problemem jest nie tylko samo odświeżanie, ale również suszenie, dlatego każdy, kto nie chce oddawać tekstyliów do pralni chemicznej, zastanawia się, czy można prać kołdrę w pralce. Okazuje się, że większość współcześnie produkowanych kołder można bez problemu prać w automacie. Dużo większym problemem może okazać się odświeżanie materaca, dlatego polecamy specjalny ochraniacz. Kołdry silikonowe, z lyocellu, poliestrowe czy wiskozowe bardzo dobrze znoszą pranie i suszenie w pralce i nie trzeba obawiać się ich odkształcenia, czy uszkodzenia wkładu. Pranie kołdry w pralce to najtańszy i najskuteczniejszy sposób pozbycia się roztoczy oraz zachowania jej kształtu i miękkości. Dzięki praniu w pralce włókna zachowają swoją objętość oraz odzyskają świeżość.
Kołdry syntetyczne można prać w ulubionych, ogólnie dostępnych detergentach i proszkach. Przydatnym trikiem podczas prania kołdry, pozwalającym uniknąć zbijania się i zniekształcania wkładu zarówno kołdry, jak i poduszek, jest wrzucenie do pralki piłeczki tenisowej lub specjalnej kulki, która mechanicznie rozbija wypełnienie kołdry w trakcie prania. Od razu po wypraniu kołdry wyjmij ją z pralki i rozłóż do wyschnięcia. Większość syntetycznych kołder można także bez problemu suszyć w suszarce bębnowej, o ile zalecenia na metce nie wskazują inaczej. Po zakończeniu programu najlepiej rozłożyć ją na suszarce do ubrań lub po prostu na łóżku, jeśli została wcześniej częściowo wysuszona w suszarce. Kołdrę należy ubrać w poszewkę dopiero po całkowitym przeschnięciu. Pamiętaj, że wystawianie kołder syntetycznych na słońce może niekorzystnie wpływać na włókna, dlatego odradza się zostawianie kołdry do wyschnięcia na słońcu, szczególnie w gorące dni.
Jak prać kołdrę z puchem lub pierzem?
Pomimo rosnącej popularności kołder syntetycznych, wiele osób nadal nie wyobraża sobie spania bez tradycyjnej pościeli z puchem lub pierzem. Nie wolno takiej kołdry prać w pralce. Klasyczna kołdra z naturalnym wkładem jest zwykle dużo cięższa niż te syntetyczne, jednak jej niezwykła miękkość i naturalność sprawiają, że nadal wiele osób pozostaje jej wiernych. To dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ciepło i komfort w czasie snu. Kołdry puchowe mają znakomite właściwości termoizolacyjne, bardzo dobrze wchłaniają wilgoć i nadają się do użytku przez cały rok. Nie są polecane jednak dla alergików. Aby ograniczyć zbieranie się kurzu na pościeli, warto przykryć ją narzutą na łóżko. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najciekawszych modeli. [tutaj polecane produkty]
Najlepszym sposobem prania kołdry puchowej lub z pierzem jest oddanie jej w ręce profesjonalistów, czyli krótko mówiąc - zaniesienie jej do pralni chemicznej. Jeśli jednak chcesz za wszelką cenę samodzielnie wyprać kołdrę naturalną, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, do prania kołdry naturalnej nie należy używać mocnych detergentów. Na rynku znajdziesz wiele środków przeznaczonych do prania puchu. Proszek nie jest w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem, gdyż może zbijać się w grudki i ciężko całkowicie usunąć go w trakcie prania. Puch i pierze mogą ulec zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego do prania kołdry naturalnej należy używać letniej wody - maksymalnie od 30℃ do 40℃.
Po wypraniu możemy kołdrę delikatnie wypłukać, używając do tego letniej wody. Kołdrę można odwirować w pralce wyłącznie, jeśli pozwalają na to zalecenia producenta na metce. Przed wirowaniem warto ręcznie wycisnąć z niej jak najwięcej wody, aby zmniejszyć jej ciężar. Kołdrę puchową lub z pierza najlepiej wystawić do wyschnięcia na słońce, rozłożoną na płasko na suszarce. Jednak na tym praca się nie kończy, należy bowiem regularnie, co ok. 30 minut roztrzepywać kołdrę, aby rozbić mokry puch lub pierze. Jak widać, pranie kołdry naturalnej jest prawdziwym wyzwaniem, dlatego polecamy te z materiałów syntetycznych, np. higieniczną kołdrę z wypełnieniem silikonowym.
Jak często prać kołdrę?
Częstotliwość prania kołdry zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj wypełnienia i indywidualne potrzeby danej osoby. Ze względu na jej wagę i delikatną strukturę nie należy oczywiście przesadzać z częstotliwością prania, ale nie można zupełnie zaniechać tej czynności. Nie istnieje uniwersalna zasada określająca jak często prać kołdrę. Przyjmuje się, że zdrowa osoba, nie mająca problemów skórnych czy alergii, powinna odświeżać ją raz na 3-4 miesiące. Najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem i własnymi odczuciami, jednak nie zaleca się prania rzadziej niż raz na pół roku. W przypadku alergików, u których kurz i roztocza wyjątkowo źle wpływają na skórę, powinno się prać kołdrę nieco częściej, np. co miesiąc lub dwa. W porze letniej, kiedy produkcja potu jest wzmożona, a także po przebytej chorobie, również należy odświeżyć kołdrę. Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich detergentów oraz częsta wymiana poszewki. Dobrym wyborem jest poszwa bawełniana, która pozwala skórze oddychać.
Latem należy unikać wystawiania kołdry syntetycznej na słońce, gdyż może to uszkodzić jej wewnętrzną strukturę i prowadzić do odkształceń. Zimą natomiast możemy spokojnie wystawić kołdrę na balkon, co pozwoli ją odświeżyć i „wymrozić” wszelkie bakterie.
Pranie kołdry – podsumowanie
Prawidłowa pielęgnacja kołdry jest bardzo istotna nie tylko dla komfortu jej użytkowania, ale również pomaga przedłużyć jej żywotność. Pranie kołdry jest niezbędnym zabiegiem, który pozwala zachować odpowiedni poziom higieny. Zapoznaj się z krótkim podsumowaniem tego artykułu:
- Jak często prać kołdrę? Osoby zdrowe powinny prać kołdrę co 3-4 miesiące, alergicy mogą to robić nawet co miesiąc - zależnie od potrzeb.
- Czy kołdrę można prać w pralce? - Tak, kołdry syntetyczne można prać w pralce, przestrzegając zaleceń producenta. W przypadku kołder naturalnych zaleca się oddanie ich do pralni lub pranie ręczne w letniej wodzie.
- Jak prać kołdrę z wypełnieniem syntetycznym? - Najprostszą i najszybszą metodą prania kołder syntetycznych jest pranie w pralce.
- Jak prać kołdrę z puchem lub pierzem? - Ręcznie w niskiej temperaturze lub w pralni.
- W jakiej temperaturze prać kołdrę? Kołdry syntetyczne pierzemy w temp. od 60 ℃ do 90 ℃ stopni, kołdry naturalne w maksymalnie 40 ℃.