Firany  zasłony karnisze rolety pościel  - sklep internetowy
Blog kategorie
Nasze propozycje
Żaluzja bambusowa 50 mm do kuchni w rozm. 120 x 156 cm, Na wymiar
Żaluzja bambusowa 50 mm do kuchni w rozm. 120 x 156 cm, Na wymiar
881,50 zł 793,35 zł
szt.
Żaluzje fasadowe elektryczne w rozm. 140x160 cm podtynkowe C80
Żaluzje fasadowe elektryczne w rozm. 140x160 cm podtynkowe C80
2 565,22 zł 2 308,70 zł
szt.
Tkanina samoprzylepna SQUID szer. 65 cm kol. Bone
Tkanina samoprzylepna SQUID szer. 65 cm kol. Bone
162,00 zł 145,80 zł
mb.
Roleta w kasecie aluminiowej rozm. 100x200 cm RM45 w biurze
Roleta w kasecie aluminiowej rozm. 100x200 cm RM45 w biurze
633,96 zł 570,56 zł
szt.
Roleta materiałowa zewnętrzna screen od wiatru na wymiar 390x270 cm
Roleta materiałowa zewnętrzna screen od wiatru na wymiar 390x270 cm
8 672,40 zł 7 805,16 zł
szt.
Żaluzja drewniana 50 mm w wersji LIGHT rozm. 160x160 cm na wymiar
Żaluzja drewniana 50 mm w wersji LIGHT rozm. 160x160 cm na wymiar
1 005,48 zł 904,93 zł
szt.

Jak wyprać kołdrę - czy można to zrobić w pralce?

0
Jak wyprać kołdrę - czy można to zrobić w pralce?

Mocny, zdrowy sen ma ogromne znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia. Aby móc porządnie odpocząć, niezbędna jest czysta, wolna od kurzu i drobnoustrojów kołdra. Pranie kołdry bywa jednak problematyczne - wiele osób ma obawy przed praniem jej w pralce i zastanawia się jakich detergentów użyć, by była miękka i długo utrzymywała swoje właściwości. Jeśli zastanawiasz się jak wyprać kołdrę, to ucieszy Cię informacja, że istnieją łatwe i sprawdzone sposoby - i to bez wychodzenia z domu!

Pranie kołdry - jak to zrobić?

Większość osób boi się prania kołdry w domowym zaciszu, gdyż jest to czynność, która wymaga sporego wysiłku fizycznego i logistycznego. Trzeba jednak pamiętać, że pranie kołdry jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli chodzi o tekstylia hotelowe. Jest ona siedliskiem niewidocznych gołym okiem bakterii, kurzu i roztoczy, które mogą być źródłem alergii, trądziku i podrażnienia skóry. Ponadto, na kołdrze zbiera się pot, a także złuszczony naskórek, który również należy regularnie usuwać.

Zabierając się za odświeżanie kołdry, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pierwszą rzeczą, jaką powinno się zrobić, jest sprawdzenie metki - na niej znajduje się informacja jak prać kołdrę i w jaki sposób ją pielęgnować. Istotna jest temperatura prania, prasowania i metody suszenia danej kołdry. Przyjmuje się, że standardowa temperatura do prania kołdry to 60℃, podobnie jak w przypadku ręczników. Jest to temperatura, która zabija bakterie i chorobotwórcze patogeny. Pranie w niższej temperaturze może okazać się nieskuteczne. W niektórych przypadkach, np. kiedy zalęgną się pluskwy, konieczne jest wypranie kołdry w temperaturze 90℃.

Czy można prać kołdrę w pralce?

Perspektywa ręcznego prania pościeli napawa lękiem. Trudno się dziwić – kołdra jest duża i ciężka, a po zamoczeniu staje się jeszcze cięższa. Problemem jest nie tylko samo odświeżanie, ale również suszenie, dlatego każdy, kto nie chce oddawać tekstyliów do pralni chemicznej, zastanawia się, czy można prać kołdrę w pralce. Okazuje się, że większość współcześnie produkowanych kołder można bez problemu prać w automacie. Dużo większym problemem może okazać się odświeżanie materaca, dlatego polecamy specjalny ochraniacz. Kołdry silikonowe, z lyocellu, poliestrowe czy wiskozowe bardzo dobrze znoszą pranie i suszenie w pralce i nie trzeba obawiać się ich odkształcenia, czy uszkodzenia wkładu. Pranie kołdry w pralce to najtańszy i najskuteczniejszy sposób pozbycia się roztoczy oraz zachowania jej kształtu i miękkości. Dzięki praniu w pralce włókna zachowają swoją objętość oraz odzyskają świeżość.

 

Kołdry syntetyczne można prać w ulubionych, ogólnie dostępnych detergentach i proszkach. Przydatnym trikiem podczas prania kołdry, pozwalającym uniknąć zbijania się i zniekształcania wkładu zarówno kołdry, jak i poduszek, jest wrzucenie do pralki piłeczki tenisowej lub specjalnej kulki, która mechanicznie rozbija wypełnienie kołdry w trakcie prania. Od razu po wypraniu kołdry wyjmij ją z pralki i rozłóż do wyschnięcia. Większość syntetycznych kołder można także bez problemu suszyć w suszarce bębnowej, o ile zalecenia na metce nie wskazują inaczej. Po zakończeniu programu najlepiej rozłożyć ją na suszarce do ubrań lub po prostu na łóżku, jeśli została wcześniej częściowo wysuszona w suszarce. Kołdrę należy ubrać w poszewkę dopiero po całkowitym przeschnięciu. Pamiętaj, że wystawianie kołder syntetycznych na słońce może niekorzystnie wpływać na włókna, dlatego odradza się zostawianie kołdry do wyschnięcia na słońcu, szczególnie w gorące dni.

Jak prać kołdrę z puchem lub pierzem?

Pomimo rosnącej popularności kołder syntetycznych, wiele osób nadal nie wyobraża sobie spania bez tradycyjnej pościeli z puchem lub pierzem. Nie wolno takiej kołdry prać w pralce. Klasyczna kołdra z naturalnym wkładem jest zwykle dużo cięższa niż te syntetyczne, jednak jej niezwykła miękkość i naturalność sprawiają, że nadal wiele osób pozostaje jej wiernych. To dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ciepło i komfort w czasie snu. Kołdry puchowe mają znakomite właściwości termoizolacyjne, bardzo dobrze wchłaniają wilgoć i nadają się do użytku przez cały rok. Nie są polecane jednak dla alergików. Aby ograniczyć zbieranie się kurzu na pościeli, warto przykryć ją narzutą na łóżko. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najciekawszych modeli. [tutaj polecane produkty]

 

Najlepszym sposobem prania kołdry puchowej lub z pierzem jest oddanie jej w ręce profesjonalistów, czyli krótko mówiąc - zaniesienie jej do pralni chemicznej. Jeśli jednak chcesz za wszelką cenę samodzielnie wyprać kołdrę naturalną, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, do prania kołdry naturalnej nie należy używać mocnych detergentów. Na rynku znajdziesz wiele środków przeznaczonych do prania puchu. Proszek nie jest w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem, gdyż może zbijać się w grudki i ciężko całkowicie usunąć go w trakcie prania. Puch i pierze mogą ulec zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego do prania kołdry naturalnej należy używać letniej wody - maksymalnie od 30℃ do 40℃.

Po wypraniu możemy kołdrę delikatnie wypłukać, używając do tego letniej wody. Kołdrę można odwirować w pralce wyłącznie, jeśli pozwalają na to zalecenia producenta na metce. Przed wirowaniem warto ręcznie wycisnąć z niej jak najwięcej wody, aby zmniejszyć jej ciężar. Kołdrę puchową lub z pierza najlepiej wystawić do wyschnięcia na słońce, rozłożoną na płasko na suszarce. Jednak na tym praca się nie kończy, należy bowiem regularnie, co ok. 30 minut roztrzepywać kołdrę, aby rozbić mokry puch lub pierze. Jak widać, pranie kołdry naturalnej jest prawdziwym wyzwaniem, dlatego polecamy te z materiałów syntetycznych, np. higieniczną kołdrę z wypełnieniem silikonowym.

Jak często prać kołdrę?

Częstotliwość prania kołdry zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj wypełnienia i indywidualne potrzeby danej osoby. Ze względu na jej wagę i delikatną strukturę nie należy oczywiście przesadzać z częstotliwością prania, ale nie można zupełnie zaniechać tej czynności. Nie istnieje uniwersalna zasada określająca jak często prać kołdrę. Przyjmuje się, że zdrowa osoba, nie mająca problemów skórnych czy alergii, powinna odświeżać ją raz na 3-4 miesiące. Najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem i własnymi odczuciami, jednak nie zaleca się prania rzadziej niż raz na pół roku. W przypadku alergików, u których kurz i roztocza wyjątkowo źle wpływają na skórę, powinno się prać kołdrę nieco częściej, np. co miesiąc lub dwa. W porze letniej, kiedy produkcja potu jest wzmożona, a także po przebytej chorobie, również należy odświeżyć kołdrę. Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich detergentów oraz częsta wymiana poszewki. Dobrym wyborem jest poszwa bawełniana, która pozwala skórze oddychać.

Latem należy unikać wystawiania kołdry syntetycznej na słońce, gdyż może to uszkodzić jej wewnętrzną strukturę i prowadzić do odkształceń. Zimą natomiast możemy spokojnie wystawić kołdrę na balkon, co pozwoli ją odświeżyć i „wymrozić” wszelkie bakterie.

Pranie kołdry – podsumowanie

Prawidłowa pielęgnacja kołdry jest bardzo istotna nie tylko dla komfortu jej użytkowania, ale również pomaga przedłużyć jej żywotność. Pranie kołdry jest niezbędnym zabiegiem, który pozwala zachować odpowiedni poziom higieny. Zapoznaj się z krótkim podsumowaniem tego artykułu:

 

  1. Jak często prać kołdrę? Osoby zdrowe powinny prać kołdrę co 3-4 miesiące, alergicy mogą to robić nawet co miesiąc - zależnie od potrzeb.
  2. Czy kołdrę można prać w pralce? - Tak, kołdry syntetyczne można prać w pralce, przestrzegając zaleceń producenta. W przypadku kołder naturalnych zaleca się oddanie ich do pralni lub pranie ręczne w letniej wodzie.
  3. Jak prać kołdrę z wypełnieniem syntetycznym? - Najprostszą i najszybszą metodą prania kołder syntetycznych jest pranie w pralce.
  4. Jak prać kołdrę z puchem lub pierzem? - Ręcznie w niskiej temperaturze lub w pralni.
  5. W jakiej temperaturze prać kołdrę? Kołdry syntetyczne pierzemy w temp. od 60 ℃ do 90 ℃ stopni, kołdry naturalne w maksymalnie 40 ℃.

Polecane produkty

Komentarze do wpisu (0)

Artykuły blogowe
wpis
Dekoracje okienne na wymiar – jaki efekt możesz osiągnąć?

Okna to nie tylko źródło światła w Twoim domu, ale także kluczowy element, który wpływa na całościowy charakter wnętrza. Choć mogą się wydawać jedynie praktycznym fragmentem domu, z właściwie dobraną dekoracją stają się prawdziwą ozdobą. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na dekoracje okienne na wymiar – dostosowane dokładnie do rozmiarów, stylu oraz indywidualnych potrzeb mieszkańców. Ale jaki efekt możesz dzięki temu osiągnąć? Czy warto inwestować w spersonalizowane rozwiązania? W tym artykule przyjrzymy się zaletom dekoracji na wymiar, podpowiemy, jakie możliwości dają Ci współczesne technologie oraz jakie trendy panują w dekoracjach okiennych.

wpis
Jak ułożyć poduszki na łóżku i kanapie?

Układanie poduszek na łóżku czy kanapie może wydawać się błahą czynnością, a jednak ma ogromne znaczenie dla estetyki i atmosfery wnętrza. Sypialnia i salon to miejsca, w których spędzasz większość swojego czasu w domu. Właściwie ułożone poduszki mogą nie tylko dodać wyrafinowania Twojemu wnętrzu, ale również wpłynąć na Twoje samopoczucie i komfort. Zastanawiałeś się kiedyś, ile razy wchodziłeś do pokoju hotelowego i podziwiałeś perfekcyjnie ułożone poduszki? Albo przeglądałeś katalogi wnętrzarskie zachwycając się piękną aranżacją kanapy? Ten artykuł pokaże Ci, jak osiągnąć podobny efekt w domowym zaciszu, krok po kroku wprowadzając Cię w świat poduszek, ich układania oraz tajników dekoracji wnętrz.

wpis
Czarno-białe wnętrze – jakie dodatki?

Czarno-białe wnętrza od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem miłośników designu. Stanowią synonim elegancji, prostoty oraz ponadczasowego stylu. Jednak to nie same kolory, ale właściwie dobrane dodatki decydują o tym, czy przestrzeń jest przytulna, nowoczesna czy pełna charakteru. W erze minimalizmu i zwracania uwagi na każdy, nawet najdrobniejszy detal, odpowiednie akcesoria w czarno-białym wnętrzu stają się kluczem do stworzenia spójnego i efektownego obrazu przestrzeni. W tym artykule zajmiemy się tym, jakie dodatki najlepiej komponują się z monochromatyczną estetyką, a także podpowiemy, jak za pomocą małych zmian nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium