Tiul zalicza się do tkanin niezwykle cenionych przez stylistów, ponieważ dzięki niemu kreacje mogą zostać diametralnie odmienione i jednocześnie zyskać zupełnie nowy charakter. Ten materiał cechuje się delikatnością, a jednocześnie zalicza się do tkanin przezroczystych. Co więcej, znajduje zastosowanie nie tylko jako dodatek do odzieży, gdyż jego możliwości są o wiele większe. Ta niezwykle lekka i zwiewna tkanina stosowana jest także przy tworzeniu artykułów dekoracyjnych, takich jak firany dekoracyjne, eleganckie czy inne. A ponieważ występuje nie tylko w bieli, lecz w wielu różnych kolorach, jest tym bardziej ceniona. Wykorzystuje się ją nawet do tworzenia zasłon. Tego rodzaju osłony okienne jednokolorowe czy też wzorzyste są w stanie sprawić, że pomieszczenie zachwyci domowników oraz gości. Pozostaje pytanie, jak prasować tiul, aby prezentował się nienagannie?
Poznaj cechy tiulu, aby odpowiednio go prasować
Wydaje się, że prasowanie to nic trudnego. Jednak bywają materiały trudne. Doprowadzenie ich do perfekcyjnej gładkości może sprawić nie lada problem. Jedną z najbardziej problematycznych pod tym względem tkanin jest właśnie tiul. Dzieje się tak przede wszystkim z tego względu, że zalicza się on do materiałów, które są podatne na gniecenie, a jednocześnie niezwykle delikatne. Dlatego niewłaściwe postępowanie może doprowadzić do przypalenia się materiału. A to pociąga za sobą kolejne skutki, na przykład dopiero co uszyta firana będzie musiała zostać przerobiona na coś innego lub zostanie wyrzucona. Aby ustrzec się przed tego typu problemami, dowiedz się, jak prasować tiul, i postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami.
Polecane produkty
Jak wyprasować tiul? Zadanie trudne, ale wykonalne
Prasowanie tiulu nie zalicza się do prostych zadań. Niezbędne podczas wykonywania tej czynności staje się nie tylko sprawne żelazko, ale również pewne umiejętności. W pewnych przypadkach możemy darować sobie posłużenie się żelazkiem. Mianowicie wówczas, gdy mamy do czynienia z tiulem bardzo delikatnym i gdy zagniecenia nie są zbyt duże. Wówczas najlepiej zastosować prostsze rozwiązanie. Polega ono na spryskaniu tkaniny wodą i rozwieszeniu jej do wyschnięcia. Nieco inaczej sprawa wygląda z grubszym tiulem. Na przykład z długą i szeroką tiulową firanką, która zbyt długo leżała zwinięta w szafie. Tutaj nie wystarczy już spryskanie wodą, ale w ruch musi pójść żelazko. I nie ma innej opcji. Jak prasować grubszy tiul? Warto pamiętać o kilku istotnych sprawach.
Prasowanie tiulu z wyczuciem, a niekiedy nawet na mokro
Jak wspomnieliśmy, tiul to materiał delikatny. Oczywistym wydaje się więc, że również prasowanie go wymaga delikatnej temperatury. Najlepiej więc wybrać temperaturę najniższą, co daje nam gwarancję, że materiał nie ulegnie przepaleniu. Ponadto zdecydowanie niewskazane jest długie przetrzymywanie żelazka na tkaninie. Należy postępować z wyczuciem. Innym rozwiązaniem jest posłużenie się żelazkiem z wyrzutem pary, dzięki któremu zapewnimy właściwie dobranej do wnętrza zasłonie czy sukience pełne bezpieczeństwo. Co istotne, do prasowania tiulu nie korzystajmy z przypalonego żelazka, może ono bowiem pozostawić plamy na tkaninie. Bywa też, że zasłona czy sukienka są tak pogniecione, iż zwykłe prasowanie na niewiele się zda. W takich wypadkach najlepiej przed prasowaniem zwilżyć tkaninę lub prasować ją tuż po praniu. Prasowanie na mokro w tym wypadku stanowi najlepsze rozwiązanie.
Jak usztywnić tiul?
Prasowanie tiulu to niejedyna rzecz, która rodzi wątpliwości. Wiele pań domu zastanawia się nad tym, jak usztywnić tiul. Do osiągnięcia pożądanego efektu zastosujmy krochmal. Możemy go wykonać nawet domowym sposobem. A posłużą nam do tego cztery łyżki cukru i tyle samo łyżek wody. Wodę należy zagotować, następnie dodać do niej cukier, a po przestygnięciu włożyć do niej rzeczy, które mają zostać usztywnione. Inna opcja to zagotowanie litra wody z łyżeczką mąki ziemniaczanej. Jeśli jednak nie mamy ochoty na domowe eksperymenty, zdecydujmy się na krochmal ze sklepowej półki. Dzięki niemu tkanina również zostanie właściwie usztywniona. Dowiedz się też, jak łączyć firany z zasłonami.