Małe do wycierania rąk albo duże, które miękko otulają całe ciało po kąpieli. Ręczniki możemy kupić w różnych rozmiarach, kolorach, a także różnej jakości. Dlatego warto przyjrzeć się rodzajom używanych do ich uszycia materiałów, aby po zakupach nie okazało się, że po wytarciu rąk są nadal mokre, a ręcznik nie wchłania wody.
Miękkie i chłonne tkaniny frotte
Materiały typu frotte kojarzymy głównie ze szlafrokami, ręcznikami, a także skarpetami czy miękkimi kąpielowymi pantoflami. Znajdziemy również prześcieradła frotte. To nieprzypadkowe zastosowania, gdyż właśnie ten rodzaj tkaniny dobrze wchłania wilgoć i jest wyjątkowo przyjemny w dotyku. Frotte to tkanina z tak zwaną okrywą pętelkową, którą wytwarza się na specjalnych krosnach. Osnowa podstawowa jest wykonana z mocnej, gładkiej przędzy i odznacza się dużym naprężeniem, natomiast osnowa pętelkowa powstaje z bardziej puszystej i miękkiej przędzy.
Ręczniki z bawełny, mikrofibry i bambusa
Ręczniki są szyte najczęściej z tkaniny bawełnianej. Jeśli szukasz tych najlepszych, warto sprawdzić, czy na metce jest zaznaczone, że zawierają 100% tego właśnie surowca. Różnego rodzaju dodatki mogą zmieniać parametry chłonności, czy wagę ręczników oraz sprawiać, że nie będą się nadawać do długiego użytkowania. Jednak dodatek mikrofibry ma wiele zalet, przyspiesza bowiem wysychanie ręczników, sprawia, że stają się one lżejsze i sprawdzają się w podróży, nie obciążając bagażu. Pojawiające się coraz częściej w ręcznikach włókno bambusowe sprawia natomiast, że ręczniki szybko schną i zyskują właściwości antybakteryjne.
Wpływ gramatury materiału na jakość ręczników
Do szycia ręczników najczęściej stosuje się tkaniny o gramaturze 450 – 500 g. Dobrze wchłaniają wodę i dość szybko schną, a przy tym nie są zbyt grube i ciężkie, co ułatwia ich przechowywanie i używanie. Materiały o gramaturze 300 – 400 g są wyraźnie cieńsze, a uszyte z nich ręczniki szybko stają się wilgotne. Gramatura materiału 550 g sprawia natomiast, że ręczniki są wprawdzie mocne, grube i puszyste, ale do ich przechowywania potrzebujemy dużo miejsca, zarówno w szafie, jak i na wieszakach łazienkowych.
Gładkie i ozdobne ręczniki do łazienek i pokoi kąpielowych
Miękki, puszysty i chłonny ręcznik kąpielowy to najprzyjemniejsze zakończenie kąpieli. Wśród wielu różnych modeli ręczników znajdziemy wersje gładkie, wykończone samą lamówką, jak i te z tłoczonymi lub wyszywanymi wzorami lub ozdobną bordiurą. Szukając odpowiednich kolorów, które podkreślą charakter łazienki lub pokoju kąpielowego, możemy wybrać właściwie każdy odcień, począwszy od stonowanych, pastelowych, poprzez intensywne barwy, aż po neonowe, idealne do nowoczesnych aranżacji.
Kolorowe i wzorzyste ręczniki plażowe
Jeśli potrzebny jest ręcznik na plażę czy basen, przeważnie nasza uwaga skupia się na wielobarwnych i wzorzystych projektach. To naturalne, bo kojarzymy tego rodzaju ręczniki z urlopem i czasem wakacji, relaksu i odpoczynku. Ręcznik plażowy z mikrofibry z gumką i kolorowymi nadrukami dla dzieci to nie tylko efektowny, ale i funkcjonalny produkt. Praktyczne gumki posłużą bowiem do łatwego przechowywania i transportu zrolowanego ręcznika. Szybkoschnący materiał z mikrofibry sprawdzi się natomiast podczas kąpieli w upalne dni, kiedy słońce błyskawicznie wysuszy rozłożony ręcznik.
Ręczniki praktyczne i komfortowe w użyciu
Jeśli chcemy, aby nasza łazienka zawsze witała czystym i schludnym wyglądem, musimy zadbać o to, aby ręczniki były uszyte z dobrej, chłonnej tkaniny oraz właściwie wykończone. Obszyte mocną lamówką i dobrze zabezpieczone krawędzie materiału zapewnią nam na długo elegancki wygląd ręcznika bez wystających nitek. Warto też zwrócić uwagę na praktyczne zawieszki z tasiemek, zwłaszcza jeśli w naszej łazience znajdują się wieszaki w postaci haczyków na ścianie. Zdarza się, iż niektórzy producenci przyszywają tasiemki na krótszych brzegach prostokątnego ręcznika, co sprawia, że po zawieszeniu sięgają niemal do podłogi, wyglądając przy tym bardzo nieestetycznie.