Styl minimalistyczny w dużej mierze opiera się na harmonii, prostocie, ergonomii oraz braku zbędnych dekoracji. Urządzenie pomieszczenia w tym nurcie wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać – łatwo osiągnąć efekt pustego wnętrza, który w żadnym wypadku nie jest pożądany.
Czym wyróżnia się minimalistyczne wnętrze?
Minimalizm to styl, który cechuje się oszczędnością detali i prostotą. Osoby, które urządzają wnętrze minimalistyczne, powinny postawić przede wszystkim na harmonię poszczególnych elementów wyposażenia, jasne barwy oraz dużą ilość wolnej przestrzeni. W minimalizmie warto zwrócić uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy element wyposażenia i detal. W minimalistycznym wnętrzu nie powinny występować elementy, które mogą niepotrzebnie rozpraszać uwagę – nie ma tu miejsca na bibeloty, dodatki i zbędne dekoracje, a także kontrastowe kolory. Oto elementy, na które warto zwrócić uwagę, urządzając wnętrza minimalistyczne:
Kolory
W minimalistycznych wnętrzach stawia się przede wszystkim na neutralne, stonowane barwy, takie jak czerń, biel, szarość, beż i brąz. Zazwyczaj wykorzystuje się ich chłodne odcienie, które wprowadzają do wnętrza wrażenia ładu i harmonii, a jednocześnie optycznie je powiększają. Kolorystyka ta dotyczy nie tylko ścian, podłóg i mebli, ale także nielicznych dekoracji oraz zasłon i firan. Osoby, dla których taka kolorystyka jest zbyt mało urozmaicona, mogą ożywić ją, wprowadzając dodatkowy, wyrazisty kolor, który przełamie monotonię. Może on pojawić się pod postacią tekstyliów domowych: poduszek, koców i narzut.
Kształty
Styl minimalistyczny w dużej mierze opiera się na prostych kształtach – zastosowanie ma tutaj zasada mówiąca o tym, że im mniej, tym lepiej. Harmonię do wnętrza wprowadzają proste bryły, gładkie fronty, brak zdobień oraz jednolite powierzchnie. Osoby, które chcą w odpowiedni sposób wyeksponować proste formy elementów wyposażenia, mogą postawić na kolorystyczny kontrast – na tle białej ściany świetnie będą prezentować się meble w ciemniejszych kolorach i odwrotnie.
Materiały
Urządzając wnętrze minimalistyczne warto postawić na materiały, które wprowadzą do niego wrażenie surowości. Są to między innymi szkło, beton, metal i drewno. Chcąc stworzyć we wnętrzu nieco cieplejszy klimat, można postawić na dodatki w słonecznych barwach – żaluzje, firany lub zasłony.
Najwyższa jakość
W minimalistycznym stylu bardzo ważne jest, by stawiać na najwyższą jakość zastosowanych sprzętów i materiałów. Minimalistyczne wnętrze zachwyca bowiem nie tylko estetyką, ale także dopracowaniem w najmniejszym detalu oraz precyzją wykonania. Pomimo tego, że jest dość surowe, sprawia eleganckie, niemal luksusowe wrażenie.
Funkcjonalność przede wszystkim
Osoby, które chcą urządzić minimalistyczne wnętrze, muszą pamiętać o tym, że w nurcie tym bardzo liczy się funkcjonalność przedmiotów. Nie warto dokonywać zakupu zbędnych rzeczy pod wpływem chwilowego kaprysu – w ten sposób można zagracić przestrzeń i sprawić, że stanie się ona zwyczajnie mało funkcjonalna.
Przy zakupach do minimalistycznego wnętrza należy dokładnie trzymać się planu – zastanawiając się, czego tak naprawdę się potrzebuje.
Surowa forma i prostota stylu minimalistycznego nie oznacza wcale, że jest on pozbawiony ozdób. Także i w tego typu wnętrzach pojawiają się różnego rodzaju dodatki i tekstylia, jednak zazwyczaj są one doskonale przemyślane i bardzo nieliczne.
Ograniczenie liczby przedmiotów w minimalistycznym wnętrzu pozwala wyeksponować te, które są w nim obecne. Każdy detal staje się widoczny, a to ze względu na dużą przestrzeń, którą ma dookoła siebie.
Dlaczego minimalizm?
Projektanci wnętrz zgodnie twierdzą, że minimalizm to nurt, który ma pozytywny wpływ na ludzkie samopoczucie. Stawiając jedynie na najważniejsze przedmioty w danym pomieszczeniu, można sprawić, że przestrzeń ta stanie się funkcjonalna, czysta, spokojna i harmonijna. Nad niewielką ilością rzeczy o wiele łatwiej jest zapanować i łatwiej można utrzymać porządek.
Przejrzysta i czysta przestrzeń ma bardzo duży wpływ na ludzkie samopoczucie. Kiedy każda rzecz w pomieszczeniu ma swoje miejsce, osobie w nim przebywającej o wiele łatwiej jest się skupić i staje się ona spokojniejsza. Nic więc dziwnego, że minimalizm to styl, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.
FAQ
Jak zrobić minimalizm w domu?
Pierwszym krokiem do wprowadzenia minimalizmu do domu jest uporządkowanie przestrzeni i posegregowanie wszystkich posiadanych przedmiotów. Można podzielić je na te, które są bezwzględnie potrzebne, a także na te, bez których spokojnie można się obyć. Warto także usunąć niepotrzebne dekoracje, które tylko zagracają przestrzeń i wprowadzają do wnętrza wrażenie bałaganu. Gruntowne porządki to podstawa, jeśli chodzi o minimalizm w domu.
Jak mieć minimalistyczny pokój?
Urządzając minimalistyczny pokój trzeba zadbać o to, aby stał się on przestrzenią przestronną i spokojną. Powinny być w nim obecne wyłącznie niezbędne przedmioty i obiekty – nie ma tu miejsca na zbędne dekoracje i dodatki. To, co się liczy, to funkcjonalność i ergonomia. Nie bez znaczenia jest również dobór odpowiedniej kolorystyki. Chłodne, dominujące kolory można ocieplić barwami ciepłymi pojawiającymi się choćby na domowych tekstyliach.
Jak urządzić salon w stylu minimalistycznym?
Przy urządzaniu salonu w stylu minimalistycznym trzeba postawić na spokój, przestrzeń i porządek. Przede wszystkim – należy ograniczyć formy, kolory, ozdoby, zastępując je prostymi, geometrycznymi wzorami i funkcjonalnością. Domowy salon to miejsce, w którym zazwyczaj gromadzi się różnego rodzaju drobiazgi – tych bezwzględnie należy się pozbyć. Minimalistyczny salon wcale nie musi być bezosobowy i zimny – wnętrze można ocieplić optycznie przy pomocy miękkich tekstyliów, naturalnych materiałów, nielicznych, barwnych akcentów oraz odpowiednio dobranego oświetlenia. Nawet najmniejszy salon można urządzić w stylu minimalistycznym – sprytnym trikiem, który pozwoli optycznie powiększyć pomieszczenie, jest zawieszenie na ścianie dużych luster.