Firany  zasłony karnisze rolety pościel  - sklep internetowy
Blog kategorie

Montaz żaluzji drewnianych

0
Montaz żaluzji drewnianych

Należy jednak wiedzieć, że na ich atrakcyjność wpływa wiele zmiennych. Warto kupić model o odpowiednim, pasującym do aranżacji kolorze oraz szerokości lameli, perfekcyjnie go zamontować, a następnie dbać o jego odpowiednią konserwację. W poniższym tekście zajmiemy się zagadnieniem montażu żaluzji drewnianych, który wcale nie jest trudniejszy niż montaż rolet. Jak go zatem przeprowadzić?
Montażu żaluzji można dokonać na trzy sposoby. Odpowiedni z nich dobierany jest przede wszystkim w zależności od konstrukcji ściany, osadzenia ram okiennych oraz sposobu otwierania okna.

Montaż żaluzji bezpośrednio na szybie

To sposób montażu, którego główną zaletą jest zachowanie dużej ilości miejsca oraz nieco niższa cena zakupu dzięki mniejszym wymiarom żaluzji. Wówczas należy dokonać pomiaru samej szyby (szerokości oraz wysokości) bez ramy okiennej. Po otrzymaniu żaluzji należy je zamontować. W tym celu wykonuje się dwa (czasami więcej) otwory o niewielkiej średnicy bezpośrednio w listwach przyszybowych. Jest to zatem montaż inwazyjny, który pozostawia permanentne ślady na powierzchni okien. W niektórych modelach okien jest to jednak element wymienny, dlatego po zdjęciu żaluzji przewiercone listwy można wymienić na nowe.

Główną zaletą takiego montażu jest brak wpływu żaluzji na ilość wolnego miejsca, jak i ich całkowita bezobsługowość. Wadami jest potrzeba stworzenia dziur w listwach przyszybowych, jak i możliwość zastosowania tego rozwiązania jedynie w przypadku cienkich żaluzji.

Bezinwazyjnym montaż żaluzji na uchwytach

To rozwiązanie, które daje nieco większe pole manewru podczas montażu, głównie ze względu na dużą tolerancję błędów względem szerokości. Żaluzja drewniana może być takiej szerokości jak sama szyba lub zbliżona do rozmiaru całej ramy okiennej. W tym drugim przypadku należy jednak wiedzieć, że żaluzja może przeszkadzać podczas otwierania okna, szczególnie gdy jest zamontowane tuż przy meblach lub ścianie. Cała konstrukcje odstaje na kilka centymetrów od powierzchni ramy okiennej i należy mieć to na uwadze podczas wyboru tego sposobu montażu.

Największą zaletą montażu na uchwytach jest brak potrzeby wykonywania otworów montażowych w jakiejkolwiek części okna oraz ściany, jest bowiem w pełni bezinwazyjny. Kolejną zaletą jest prostota instalacji, z którą poradzi sobie praktycznie każdy. Do jej wykonania nie są wymagane specjalne narzędzia jak wiertarka lub wkrętarka ani specjalistyczna wiedza. Z minusów warto wymienić między innymi odstającą na kilka centymetrów konstrukcję i możliwość zastosowania tego rozwiązania jedynie w przypadku żaluzji z wąskimi lamelami.

Montaż inwazyjny do ściany lub sufitu

To rozwiązanie najbardziej inwazyjne, lecz jednocześnie bardzo estetyczne i trwałe. Żaluzje można zamontować nad wnęką okienną (minimum 30 cm wyżej od górnej krawędzi wnęki) za pomocą wywiercenia kilku otworów lub w suficie. Wyboru miejsca ulokowania montażu należy dokonać, biorąc pod uwagę między innymi konstrukcję budynku i efekt, który chcemy osiągnąć. Oba rozwiązania są bardzo dobre.

Montaż inwazyjny można zastosować w przypadku wszystkich typów żaluzji - zarówno tych z cienkimi, jak i bardzo szerokimi lamelami. Należy wymierzyć całą wnękę okienną i dodać po kilka centymetrów z obu stron, aby lamele nachodziły na ścianę i w całości przykrywały wnękę okienną. Dzięki temu okno zostanie wizualnie powiększone, a żaluzje po zasunięciu pozwolą na całkowite odcięcie światła słonecznego.

Zalet tego rozwiązania jest bardzo wiele. Najistotniejsza zdaje się trwałość oraz możliwość bezproblemowego otwarcia okna po całkowitym odsunięciu żaluzji w górę. Równie ważny jest efekt wizualny i prywatność. Wadami takiego montażu jest nieco wyższa cena zakupu (ze względu na większy rozmiar we wszystkich płaszczyznach), jak i konieczność wykonania kilku otworów bezpośrednio w ścianie nad oknem lub w suficie. Otwory są jednak bardzo małe i łatwo je usunąć za pomocą niewielkiej ilości gipsu. Montaż wymaga także zastosowania narzędzi w postaci wiertarki (lub wkrętarki o dużej mocy) oraz poziomicy.

Czy sposób montażu żaluzji drewnianych jest istotny?

Zdecydowanie tak! Niewłaściwy montaż żaluzji może spowodować, że ich użytkowanie okaże się niekomfortowe. Niezachowanie poziomu wywoła efekt krzywizny na całej długości żaluzji. Największe kłopoty mogą pojawić się jednak podczas przy montażu inwazyjnym do ściany lub sufitu. Zachowanie zbyt małego odstępu między miejscem montażu a skrzydłem okna może spowodować, że nie będzie się dało go otworzyć. Żaluzje po zwinięciu nachodzą na siebie niczym rolety rzymskie lub harmonijka, dlatego po pełnym ściągnięciu będą miały długość nawet kilkunastu centymetrów. Jeśli umieścimy je zbyt nisko, będą haczyć o otwierane okno. Warto zatem podczas montażu dokonać pomiaru na zwiniętych żaluzjach.

Jakie żaluzje drewniane wybrać?

Warto zadbać o właściwy wybór żaluzji drewnianych. Jeśli dysponujesz dużym i tradycyjnie urządzonym wnętrzem, dokonaj w sklepie Magdalena24.pl zakupu żaluzji w systemie inwazyjnego montażu i w ciemnej barwie. Takie rozwiązanie będzie bardzo eleganckie i uniwersalne. Jeśli cenisz nowoczesność, to dobrym wyborem dla Ciebie będą żaluzje drewniane czarne, białe lub szare. Doskonale uzupełnią już istniejącą aranżację.

Koniecznie zamów żaluzje drewniane do swojego domu w naszym sklepie Magdalena24.pl. Znajdziesz tu wyselekcjonowany asortyment składający się z produktów o najwyższej jakości, a przy tym dostępnych w bardzo atrakcyjnych cenach. Wszystkie zamówienia dostarczamy w bardzo szybkim czasie. Serdecznie zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium