Pomimo tego, że styl industrialny i loftowy posiadają wiele wspólnych cech, to jednak architekci i projektanci wnętrz podkreślają ich różnice i zdecydowanie je rozdzielają. Warto wiedzieć nieco więcej na ten temat.
Industrialny styl – wyznaczniki
Wnętrza industrialne to pomieszczenia, w których liczy się przede wszystkim duża, otwarta przestrzeń, podkreślona okazałymi oknami, minimalistycznymi meblami oraz bardzo ograniczoną gamą kolorystyczną. Pomieszczenia w stylu industrialnym charakteryzują się bardzo surowym klimatem i już na pierwszy rzut oka przypominają nieco stare, opuszczone fabryki.
Idealne wnętrze do stylu loftowego to pomieszczenie z surowymi ścianami, betonową podłogą, widocznymi belkami stropowymi oraz dużymi oknami – w których często pojawiają się rolety. Trzeba jednak wiedzieć, że z tak ascetycznej przestrzeni można jak najbardziej stworzyć komfortowe, nowoczesne mieszkanie.
Meble w stylu industrialnym wykonane są z trwałych, solidnych materiałów – drewna lub metalu. Charakteryzują się prostymi, geometrycznymi bryłami oraz dość surowym wzornictwem. W minimalistycznej, industrialnej przestrzeni bardzo ważną rolę odgrywają surowe dodatki, takie jak reflektory, lampy z metalowymi kloszami bądź też nagie żarówki. Aranżacje w tym klimacie doskonale podkreślą widoczne instalacje elektryczne, industrialne rolety lub żaluzje. Uwaga – w ten styl zdecydowanie nie wpisują się firanki i zasłony!
W industrialnych wnętrzach nie ma także miejsca na różnego rodzaju tekstylia domowe, takie jak ozdobne poduszki, koce i narzuty.
Styl loftowy – co go wyróżnia?
Osoby, które chcą urządzić wnętrze w stylu loftowym, nie potrzebują do tego tak wielkich przestrzeni, jak w stylu industrialnym. Nawet małe, niskie mieszkania można przekształcić w nowoczesne, loftowe przestrzenie.
Podobnie jak w stylu industrialnym, tak i w loftowym, meble powinny być nie tylko komfortowe, ale także wytrzymałe i solidne. Tutaj jednak można pozwolić sobie na odrobinę ustępstw – stawiając na miękkie kanapy, komody z ozdobnymi uchwytami bądź też nowoczesne stoliki kawowe. Aby nie stracić loftowej atmosfery, nie wolno przesadzać z ilością ozdobnych elementów.
Świetnie sprawdzą się lampy na metalowych lub drewnianych stelażach – aby nieco ocieplić charakter mieszkania, można postawić na żółtą barwę światła. Pomimo tego że we wnętrzach loftowych zdecydowanie dominują surowe materiały i stare drewno, to jednak można łączyć je z pastelowymi dodatkami, tworząc bardzo ciekawe aranżacje.
Styl industrialny a loftowy – podobieństwa
Z racji tego, że zarówno styl loftowy, jak i industrialny wywodzą się z tego samego momentu w historii, to między nimi można wyróżnić mnóstwo podobieństw.
Wnętrza loftowe i industrialne stosuje się zazwyczaj w przestronnych mieszkaniach z dużymi oknami i wysokim sufitem. Oba style czerpią również z tej samej palety kolorów – szarości, bieli i czerni. W obu stylach często stosuje się także mocne kolory, które wprowadza się do wnętrza pod postacią dodatków ożywiających aranżację, na przykład miękkich tekstyliów.
Wspólny mianownik pomiędzy tymi dwoma stylami stanowią również stosowane meble i materiały, takie jak drewno, beton, szkło i stal.
Styl industrialny i loftowy najlepiej prezentują się w jasnych, dobrze oświetlonych wnętrzach. Aby nie ograniczać dostępu światła do pomieszczeń, lepiej zrezygnować z dekoracyjnych firanek i zasłon, zastępując je praktycznymi żaluzjami.
Styl loftowy a industrialny – główne różnice
Pomimo tego, że pomiędzy tymi dwoma stylami panuje mnóstwo podobieństw, to jednak wiele je dzieli. Przede wszystkim, styl industrialny jednoznacznie nawiązuje do historii – można znaleźć w nim elementy, które wiążą się z przeszłością pomieszczeń fabrycznych – królują tutaj podobne do reflektorów lampy, goła cegła, beton, a także tematyczne plakaty i grafiki. Mieszkanie w stylu industrialnym powinno być dość jasne, jednak spotkać tutaj można więcej ciemniejszych i bardzo wyrazistych kolorów, takich jak czerwień, bordo lub granat.
Jeśli zaś chodzi o styl loftowy, to z reguły nie występują w nim elementy nawiązujące do pofabrycznej historii. Pomimo tego, że pojawiają się w nim zarówno cegła, jak i beton, to jednak nie są one utrzymane w silnym, industrialnym klimacie. W stylu loftowym często są one przemalowane bądź też ozdobione kolorowymi grafikami. W loftowych wnętrzach częściej pojawiają się żywe barwy, takie jak pastele, niebieskości, żółcie i zielenie. Częściej można tu spotkać także rośliny, oraz różnego rodzaju tekstylia domowe – miękkie dywany, puchate poduszki czy dekoracyjne narzuty. Można więc stwierdzić, że loft jest pomieszczeniem cieplejszym i bardziej przytulnym niż wnętrze w stylu industrialnym.
FAQ
Co to jest styl loft?
Styl loft to jeden z najczęściej wybieranych trendów w urządzaniu wnętrz, słynący z surowego charakteru oraz minimalistycznego designu. Narodził się w latach 60. XX. wieku.
Co to jest styl industrialny?
Styl industrialny to kierunek w urządzaniu wnętrz, który narodził się w latach 60. XX. wieku, kiedy wiele opuszczonych fabryk, magazynów i hal było adaptowanych na przestrzenie mieszkalne. Obecnie jest jednym z najbardziej popularnych nurtów wnętrzarskich.
Jak wygląda styl loftowy?
Cechą charakterystyczną dla stylu loftowego jest otwarta przestrzeń wypełniona naturalnym światłem słonecznym, wpadającym do środka przez duże okna. W stylu loftowym ogranicza się ścianki działowe, tak aby maksymalnie powiększyć przestrzeń.
Jakie kolory do stylu industrialnego?
Z racji tego, że styl industrialny opiera się na wyrazistych elementach, doskonale sprawdzają się w nim stonowane kolory takie jak szarości, czernie, czerwienie, granaty oraz barwy drewna.