Firany  zasłony karnisze rolety pościel  - sklep internetowy
Blog kategorie
Nasze propozycje
Żaluzja bambusowa 50 mm do kuchni w rozm. 120 x 156 cm, Na wymiar
Żaluzja bambusowa 50 mm do kuchni w rozm. 120 x 156 cm, Na wymiar
881,50 zł 793,35 zł
szt.
Żaluzje fasadowe elektryczne w rozm. 140x160 cm podtynkowe C80
Żaluzje fasadowe elektryczne w rozm. 140x160 cm podtynkowe C80
2 565,22 zł 2 308,70 zł
szt.
Tkanina samoprzylepna SQUID szer. 65 cm kol. Bone
Tkanina samoprzylepna SQUID szer. 65 cm kol. Bone
162,00 zł 145,80 zł
mb.
Roleta w kasecie aluminiowej rozm. 100x200 cm RM45 w biurze
Roleta w kasecie aluminiowej rozm. 100x200 cm RM45 w biurze
633,96 zł 570,56 zł
szt.
Roleta materiałowa zewnętrzna screen od wiatru na wymiar 390x270 cm
Roleta materiałowa zewnętrzna screen od wiatru na wymiar 390x270 cm
8 672,40 zł 7 805,16 zł
szt.
Żaluzja drewniana 50 mm w wersji LIGHT rozm. 160x160 cm na wymiar
Żaluzja drewniana 50 mm w wersji LIGHT rozm. 160x160 cm na wymiar
1 005,48 zł 904,93 zł
szt.

Styl loftowy a industrialny – czym się różnią?

0
Styl loftowy a industrialny – czym się różnią?

Pomimo tego, że styl industrialny i loftowy posiadają wiele wspólnych cech, to jednak architekci i projektanci wnętrz podkreślają ich różnice i zdecydowanie je rozdzielają. Warto wiedzieć nieco więcej na ten temat.

Industrialny styl – wyznaczniki

Wnętrza industrialne to pomieszczenia, w których liczy się przede wszystkim duża, otwarta przestrzeń, podkreślona okazałymi oknami, minimalistycznymi meblami oraz bardzo ograniczoną gamą kolorystyczną. Pomieszczenia w stylu industrialnym charakteryzują się bardzo surowym klimatem i już na pierwszy rzut oka przypominają nieco stare, opuszczone fabryki.

Idealne wnętrze do stylu loftowego to pomieszczenie z surowymi ścianami, betonową podłogą, widocznymi belkami stropowymi oraz dużymi oknami – w których często pojawiają się rolety. Trzeba jednak wiedzieć, że z tak ascetycznej przestrzeni można jak najbardziej stworzyć komfortowe, nowoczesne mieszkanie.

Meble w stylu industrialnym wykonane są z trwałych, solidnych materiałów – drewna lub metalu. Charakteryzują się prostymi, geometrycznymi bryłami oraz dość surowym wzornictwem. W minimalistycznej, industrialnej przestrzeni bardzo ważną rolę odgrywają surowe dodatki, takie jak reflektory, lampy z metalowymi kloszami bądź też nagie żarówki. Aranżacje w tym klimacie doskonale podkreślą widoczne instalacje elektryczne, industrialne rolety lub żaluzje. Uwaga – w ten styl zdecydowanie nie wpisują się firanki i zasłony!

W industrialnych wnętrzach nie ma także miejsca na różnego rodzaju tekstylia domowe, takie jak ozdobne poduszki, koce i narzuty.

Styl loftowy – co go wyróżnia?

Osoby, które chcą urządzić wnętrze w stylu loftowym, nie potrzebują do tego tak wielkich przestrzeni, jak w stylu industrialnym. Nawet małe, niskie mieszkania można przekształcić w nowoczesne, loftowe przestrzenie.

Podobnie jak w stylu industrialnym, tak i w loftowym, meble powinny być nie tylko komfortowe, ale także wytrzymałe i solidne. Tutaj jednak można pozwolić sobie na odrobinę ustępstw – stawiając na miękkie kanapy, komody z ozdobnymi uchwytami bądź też nowoczesne stoliki kawowe. Aby nie stracić loftowej atmosfery, nie wolno przesadzać z ilością ozdobnych elementów.

Świetnie sprawdzą się lampy na metalowych lub drewnianych stelażach – aby nieco ocieplić charakter mieszkania, można postawić na żółtą barwę światła. Pomimo tego że we wnętrzach loftowych zdecydowanie dominują surowe materiały i stare drewno, to jednak można łączyć je z pastelowymi dodatkami, tworząc bardzo ciekawe aranżacje.

Styl industrialny a loftowy – podobieństwa

Z racji tego, że zarówno styl loftowy, jak i industrialny wywodzą się z tego samego momentu w historii, to między nimi można wyróżnić mnóstwo podobieństw.

Wnętrza loftowe i industrialne stosuje się zazwyczaj w przestronnych mieszkaniach z dużymi oknami i wysokim sufitem. Oba style czerpią również z tej samej palety kolorów – szarości, bieli i czerni. W obu stylach często stosuje się także mocne kolory, które wprowadza się do wnętrza pod postacią dodatków ożywiających aranżację, na przykład miękkich tekstyliów.

Wspólny mianownik pomiędzy tymi dwoma stylami stanowią również stosowane meble i materiały, takie jak drewno, beton, szkło i stal.

Styl industrialny i loftowy najlepiej prezentują się w jasnych, dobrze oświetlonych wnętrzach. Aby nie ograniczać dostępu światła do pomieszczeń, lepiej zrezygnować z dekoracyjnych firanek i zasłon, zastępując je praktycznymi żaluzjami.

Styl loftowy a industrialny – główne różnice

Pomimo tego, że pomiędzy tymi dwoma stylami panuje mnóstwo podobieństw, to jednak wiele je dzieli. Przede wszystkim, styl industrialny jednoznacznie nawiązuje do historii – można znaleźć w nim elementy, które wiążą się z przeszłością pomieszczeń fabrycznych – królują tutaj podobne do reflektorów lampy, goła cegła, beton, a także tematyczne plakaty i grafiki. Mieszkanie w stylu industrialnym powinno być dość jasne, jednak spotkać tutaj można więcej ciemniejszych i bardzo wyrazistych kolorów, takich jak czerwień, bordo lub granat.

Jeśli zaś chodzi o styl loftowy, to z reguły nie występują w nim elementy nawiązujące do pofabrycznej historii. Pomimo tego, że pojawiają się w nim zarówno cegła, jak i beton, to jednak nie są one utrzymane w silnym, industrialnym klimacie. W stylu loftowym często są one przemalowane bądź też ozdobione kolorowymi grafikami. W loftowych wnętrzach częściej pojawiają się żywe barwy, takie jak pastele, niebieskości, żółcie i zielenie. Częściej można tu spotkać także rośliny, oraz różnego rodzaju tekstylia domowe – miękkie dywany, puchate poduszki czy dekoracyjne narzuty. Można więc stwierdzić, że loft jest pomieszczeniem cieplejszym i bardziej przytulnym niż wnętrze w stylu industrialnym.

FAQ

Co to jest styl loft?

Styl loft to jeden z najczęściej wybieranych trendów w urządzaniu wnętrz, słynący z surowego charakteru oraz minimalistycznego designu. Narodził się w latach 60. XX. wieku.

Co to jest styl industrialny?

Styl industrialny to kierunek w urządzaniu wnętrz, który narodził się w latach 60. XX. wieku, kiedy wiele opuszczonych fabryk, magazynów i hal było adaptowanych na przestrzenie mieszkalne. Obecnie jest jednym z najbardziej popularnych nurtów wnętrzarskich.

Jak wygląda styl loftowy?

Cechą charakterystyczną dla stylu loftowego jest otwarta przestrzeń wypełniona naturalnym światłem słonecznym, wpadającym do środka przez duże okna. W stylu loftowym ogranicza się ścianki działowe, tak aby maksymalnie powiększyć przestrzeń.

Jakie kolory do stylu industrialnego?

Z racji tego, że styl industrialny opiera się na wyrazistych elementach, doskonale sprawdzają się w nim stonowane kolory takie jak szarości, czernie, czerwienie, granaty oraz barwy drewna.

Komentarze do wpisu (0)

Artykuły blogowe
wpis
Jak urządzić pokój hotelowy?

Urządzanie pokoju hotelowego to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i komfortu gości. W dzisiejszych czasach podróżujący oczekują nie tylko miejsca do spania, ale również przestrzeni, która będzie ich małą oazą, dającą poczucie relaksu po długim dniu pełnym atrakcji lub spotkań biznesowych. Właściwe zaprojektowanie pokoju może wpłynąć na opinie klientów i przyciągnąć ich do ponownego odwiedzenia danego hotelu. Jak zatem połączyć funkcjonalność z estetyką, by sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających gości? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, dzieląc się sprawdzonymi poradami i trendami w urządzaniu pokoju hotelowego.

wpis
Jak urządzić bardzo mały pokój?

Żyjemy w czasach, gdzie przestrzeń staje się coraz bardziej cennym zasobem. Wiele osób mieszka w małych mieszkaniach, w zatłoczonych miastach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Czy w ciasnym pokoju nie możesz poczuć się komfortowo i swobodnie? Okazuje się, że odpowiedź na to pytania brzmi NIE! Urządzanie bardzo małego pokoju może być prawdziwą przygodą, która pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale również wyrazić siebie w sposób, o jakim nie śmiałeś nawet marzyć.

wpis
Jaka barwa światła do kuchni?

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu atmosfery każdego pomieszczenia. Szczególnie w kuchni, gdzie nie tylko przygotowujemy posiłki, ale także spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, odpowiedni wybór barwy światła może wpłynąć na nasze samopoczucie i funkcjonalność przestrzeni. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego w jednej kuchni czujesz się komfortowo i przytulnie, podczas gdy w innej czujesz się niemal jak w chłodnym laboratorium? Odpowiedź często tkwi w barwie światła. W tym artykule przyjrzymy się, jakie znaczenie ma barwa światła w kuchni, jakie są jej rodzaje oraz jak wybrać najlepszą opcję dla Twojego domu. Jeśli chcesz przekształcić swoją kuchnię, zaczynając od właściwego oświetlenia, doskonale trafiłeś!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (DPD Pickup, automaty paczkowe, Żabka, Dino) już od 199,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium