Firany  zasłony karnisze rolety pościel  - sklep internetowy
Blog kategorie
Nasze propozycje
Żaluzja bambusowa 50 mm do kuchni w rozm. 120 x 156 cm, Na wymiar
Żaluzja bambusowa 50 mm do kuchni w rozm. 120 x 156 cm, Na wymiar
881,50 zł 793,35 zł
szt.
Żaluzje fasadowe elektryczne w rozm. 140x160 cm podtynkowe C80
Żaluzje fasadowe elektryczne w rozm. 140x160 cm podtynkowe C80
2 565,22 zł 2 308,70 zł
szt.
Tkanina samoprzylepna SQUID szer. 65 cm kol. Bone
Tkanina samoprzylepna SQUID szer. 65 cm kol. Bone
162,00 zł 145,80 zł
mb.
Roleta w kasecie aluminiowej rozm. 100x200 cm RM45 w biurze
Roleta w kasecie aluminiowej rozm. 100x200 cm RM45 w biurze
633,96 zł 570,56 zł
szt.
Roleta materiałowa zewnętrzna screen od wiatru na wymiar 390x270 cm
Roleta materiałowa zewnętrzna screen od wiatru na wymiar 390x270 cm
8 672,40 zł 7 805,16 zł
szt.
Żaluzja drewniana 50 mm w wersji LIGHT rozm. 160x160 cm na wymiar
Żaluzja drewniana 50 mm w wersji LIGHT rozm. 160x160 cm na wymiar
1 005,48 zł 904,93 zł
szt.

Styl rustykalny – inspiracje

0
Styl rustykalny – inspiracje

Styl rustykalny śmiało można określić mianem powrotu do natury. Jest to zwrócenie się w aranżacji wnętrz do wiejskich klimatów. Taki styl urządzania wnętrz wbrew pozorom doskonale odnajdzie się nawet w dużym mieście.

Czym charakteryzują się rustykalne wnętrza?

Projektanci wnętrz mówiący o stylu rustykalnym, mają przede wszystkim na myśli przytulną atmosferę, wiejskie inspiracje, proste aranżacje oraz naturalne materiały. Styl rustykalny swój początek ma na przełomie XIX. i XX. wieku – nawiązuje do ludowości, która charakteryzowała ówczesne gospodarstwa. Śmiało można powiedzieć, że styl rustykalny nawiązuje do atmosfery wiejskich chałup oraz niewielkich dworków szlacheckich.

Dziś przy pomocy odpowiednich mebli, dekoracji oraz kolorystyki, klimat rustykalny bez żadnego problemu można wprowadzić we własnym domu lub mieszkaniu. Wcale nie trzeba mieszkać na wsi. Osoby, które preferują styl rustykalny, jako jego największą zaletę wskazują spokój, naturalność oraz prostotę – czyli wszystko to, co pozwala odpoczywać w dzisiejszych szalonych i zabieganych czasach.

Rustykalne wnętrze przypadnie do gustu każdej osobie, która chce żyć w naturalnej przestrzeni i stawia na bliski kontakt z naturą. Odnajdzie się równie dobrze w wiejskim domu o sporym metrażu, jak i w niewielkim mieszkaniu w bloku. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, aranżując poszczególne pomieszczenia w domu w stylu rustykalnym.

Wnętrze rustykalne – co je wyróżnia?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w aranżacjach rustykalnych na pierwszym miejscu stawia się nawiązania do natury – najłatwiej osiągnąć je wykorzystując naturalne materiały. W stylu rustykalnym króluje więc drewno – a szczególnie to, które sprawia wrażenie surowego i uwidocznione są wszystkie jego sęki i słoje. Mogą być z niego wykonane choćby karnisze do zasłon. We wnętrzach rustykalnych fantastycznie odnajduje się drewniany parkiet, zwłaszcza ten postarzany. Strzałem w dziesiątkę okazują się także drewniane słupy i belki stropowe. Aby drewniane wnętrze nabrało klimatu, można ożywić je przy pomocy przemyślnie dobranych tekstyliów domowych, takich jak miękkie narzuty, poduszki i koce.

Kolorystyka wnętrza rustykalnego opiera się przede wszystkim na neutralnych i ciepłych barwach, a zwłaszcza bieli i beżach. Często wykorzystywane są także kolory ziemi, takie jak różne odcienie brązów oraz zielenie. We wnętrzach rustykalnych unika się natomiast jaskrawych, zdecydowanych barw. Nie oznacza to wcale, że wnętrze jest nudne i mało kolorowe – można ożywić je wybierając odpowiednie dekoracje – firany lub zasłony w ludowe wzory, kolorowe obrazy oraz tkaniny o atrakcyjnym splocie.

W jakim pomieszczeniu można zastosować styl rustykalny?

Warto podkreślić, że styl rustykalny doskonale odnajdzie się w niemal każdym wnętrzu – salonie, kuchni lub łazience.

Łazienka rustykalna

Osoby, które urządzają domowe wnętrza w wiejskim stylu, często stawiają na rustykalne łazienki. To pomieszczenia, które już na pierwszy rzut oka wyróżniają się spokojnym, naturalnym charakterem. Do drewnianej podłogi doskonale będzie pasować wolnostojąca wanna oraz postarzane meble. Z racji tego, że w przypadku rustykalnych łazienek o całości decydują detale, całą aranżację można uzupełnić o ozdobne, żeliwny dodatki, takie jak krany, wieszaki lub bakterie prysznicowe. W rustykalnych łazienkach doskonale będą wyglądać także wiklinowe kosze, ceramiczne osłony na kwiaty, a także duże lustro w drewnianej ramie, która dodatkowo optycznie powiększy pomieszczenie. Łazienka w stylu rustykalnym na pierwszy rzut oka przywodzi na myśl starą łaźnię – warto podkreślić jej unikalny charakter, zawieszając w oknach charakterystyczne zazdrostki.

Kuchnia rustykalna – inspiracje

Kuchnia to miejsce, które jest wręcz stworzone do aranżacji w wiejskim stylu. Wszystko dlatego, że na rynku znaleźć można mnóstwo propozycji mebli kuchennych, które stylizowane są na stare elementy wyposażenia. Mogą być wykonane tylko z naturalnego drewna, ale także umiejętnie je imitować. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że na styl rustykalny w kuchni składają się nie tylko meble, ale także stare sprzęty, takie jak piec kaflowy lub kuchnia węglowa. Warto zadbać także o odpowiednie aranżacje okienne – w rustykalnej kuchni nie ma miejsca na proste rolety – o wiele lepiej sprawdzą się zasłony i firany wykonane z naturalnych materiałów. W rustykalnej kuchni kropką nad “i” staną się dodatki z mosiądzu lub stali nierdzewnej, takie jak krany, kosze na owoce, klamki i uchwyty. Aby blaty kuchenne w rustykalnej kuchni prezentowały się nienagannie przez lata, trzeba regularnie je oleić, jeśli wykonane są z naturalnego drewna.

Salon w stylu rustykalnym

Nie podlega żadnej wątpliwości, że salon stanowi serce domu – jest to miejsce, w którym domownicy spędzają czas razem, dlatego warto postawić tutaj na przytulną, rodzinną atmosferę. W salonie rustykalnym w centrum powinna znaleźć się wygodna, solidna sofa. Warto zwrócić uwagę na to, by jej obicie było wykonane z naturalnej tkaniny w jasnym kolorze, która świetnie będzie komponować się z podstawą wykonaną z jasnego, solidnego drewna. Aby salon w stylu rustykalnym nie był zbyt monotonny, jego jasną kolorystykę można przełamać dekoracyjnymi akcentami – poduchami, kocami lub narzutami w bardziej intensywnych barwach lub też w ludowe wzory.

W każdym salonie powinno znaleźć się miejsce dla standardowych elementów wyposażenia – komody, regału czy też stołu z krzesłami. W pomieszczeniu urządzonym na rustykalną modłę powinny być to stare, masywne meble, które nie tylko wprowadzą do pomieszczenia przytulny klimat, ale także pozwolą przechowywać przedmioty codziennego użytku.

Osoby zdecydowane na urządzenie salonu w stylu rustykalnym, na pewno wprowadzą do niego wyjątkową atmosferę, która od momentu wejścia do pomieszczenia będzie wręcz zapraszać do odpoczynku.

Jak widać, praktycznie każde pomieszczenie w domu można urządzić w stylu rustykalnym. Na pewno warto, choćby z tego względu, że żaden inny styl nie wprowadza do pomieszczenia tak ciepłej, przytulnej i rodzinnej atmosfery. Jasne kolory, drewno, nutka przeszłości – to wszystko sprawia, że styl rustykalny cieszy się w ostatnich latach ogromną popularnością.

Komentarze do wpisu (0)

Artykuły blogowe
wpis
Jak urządzić pokój hotelowy?

Urządzanie pokoju hotelowego to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i komfortu gości. W dzisiejszych czasach podróżujący oczekują nie tylko miejsca do spania, ale również przestrzeni, która będzie ich małą oazą, dającą poczucie relaksu po długim dniu pełnym atrakcji lub spotkań biznesowych. Właściwe zaprojektowanie pokoju może wpłynąć na opinie klientów i przyciągnąć ich do ponownego odwiedzenia danego hotelu. Jak zatem połączyć funkcjonalność z estetyką, by sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających gości? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, dzieląc się sprawdzonymi poradami i trendami w urządzaniu pokoju hotelowego.

wpis
Jak urządzić bardzo mały pokój?

Żyjemy w czasach, gdzie przestrzeń staje się coraz bardziej cennym zasobem. Wiele osób mieszka w małych mieszkaniach, w zatłoczonych miastach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Czy w ciasnym pokoju nie możesz poczuć się komfortowo i swobodnie? Okazuje się, że odpowiedź na to pytania brzmi NIE! Urządzanie bardzo małego pokoju może być prawdziwą przygodą, która pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale również wyrazić siebie w sposób, o jakim nie śmiałeś nawet marzyć.

wpis
Jaka barwa światła do kuchni?

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu atmosfery każdego pomieszczenia. Szczególnie w kuchni, gdzie nie tylko przygotowujemy posiłki, ale także spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, odpowiedni wybór barwy światła może wpłynąć na nasze samopoczucie i funkcjonalność przestrzeni. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego w jednej kuchni czujesz się komfortowo i przytulnie, podczas gdy w innej czujesz się niemal jak w chłodnym laboratorium? Odpowiedź często tkwi w barwie światła. W tym artykule przyjrzymy się, jakie znaczenie ma barwa światła w kuchni, jakie są jej rodzaje oraz jak wybrać najlepszą opcję dla Twojego domu. Jeśli chcesz przekształcić swoją kuchnię, zaczynając od właściwego oświetlenia, doskonale trafiłeś!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (DPD Pickup, automaty paczkowe, Żabka, Dino) już od 199,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium