Pranie ręczników wydaje się banalną czynnością, jednak często zdarza się, że po kilku praniach tracą swoją miękkość i sprężystość. Nieodpowiednia temperatura prania, źle dobrane detergenty i inne złe nawyki mogą sprawić, że ręczniki nie będą tak miękkie, jak po zakupie. Wystarczy jednak przestrzegać kilku prostych zasad, aby nasze ręczniki pozostały przyjemne w dotyku. W poniższym artykule zaprezentujemy praktyczne rady jak prać ręczniki, aby były miękkie i puszyste przez długi czas.
Jak przygotować ręczniki do prania?
Zanim wrzucisz ręczniki do pralki, należy przede wszystkim posortować je według koloru i rodzaju tkaniny, z której są wykonane. Nie należy mieszać ręczników kolorowych lub ciemnych z jasnymi, szczególnie jeśli są one nowe - grozi to zafarbowaniem jasnych ręczników, czego trudno będzie się później pozbyć. Ze względu na odmienną temperaturę prania, nie należy również mieszać ze sobą produktów wykonanych z różnych materiałów, np. bawełnianych z lnianymi. Informacji, w jakiej temperaturze prać ręczniki, szukaj na metce.
Ręczników nie powinno się prać z ubraniami, gdyż wymagają one odświeżania w wyższej temperaturze, co może źle wpłynąć na stan naszej odzieży. Częstym błędem jest pozostawianie wilgotnych tekstyliów w koszu na pranie, przez co ręczniki pleśnieją i mogą nie nadawać się do użytku. Przed praniem zaleca się dokładne ich wysuszenie. Jeśli nasz ręcznik jest brudny, np. po pikniku na trawie lub plażowaniu, należy dokładnie wytrzepać go z kurzu i piasku, aby drobinki nie uszkodziły pralki.
Jak wszystkie tekstylia domowe, piorąc ręczniki, należy bezwzględnie dostosowywać się do zaleceń producenta na metce, która doszyta jest z boku ręcznika. Znajdziesz na niej nie tylko informacje dotyczące temperatury prania, ale również suszenia i innych czynności pielęgnacyjnych. Jeśli szukasz dobrych gatunkowo ręczników, zobacz jakie produkty Ci polecamy.
Polecane produkty
Czy trzeba prać nowy ręcznik?
Kupując nowy ręcznik, bardzo często chcesz się nim cieszyć od razu po powrocie do domu. Bierzesz kąpiel lub prysznic, wycierasz się nowym ręcznikiem i okazuje się, że nie spełnia Twoich oczekiwań. Wynika to z faktu, że ręczniki są fabrycznie pokryte warstwą specjalnych substancji, które chronią je przed kurzem i brudem w trakcie transportu i eksponowania w sklepie. Warstwa ochronna sprawia, że ręczniki nie wchłaniają wody, przez co nie spełnią swojej podstawowej funkcji. Z tego powodu należy zawsze prać ręczniki przed pierwszym użyciem.
Pierwsze pranie powinno odbyć się w wysokiej temperaturze – nawet 90 stopni. Pozwoli to nie tylko usunąć substancje zabezpieczające, ale także utrwalić kolory i chronić przed wypłukiwaniem barwników. Jak sprawić, aby ręcznik pozostał miękki tak jak w sklepie? Sprawdzonym domowym sposobem jest dodanie do prania odrobiny octu – sprawi on, że ręcznik będzie puszysty i przyjemny w dotyku. Ocet należy wlać do tego samego pojemnika co płyn do płukania. Powinno się to robić regularnie podczas pierwszych kilku prań, żeby osiągnąć pożądany efekt. Dzięki wypraniu nowy ręcznik będzie chłonny i delikatny.
W jakiej temperaturze prać ręczniki?
Regularne pranie ręczników jest niezwykle ważne, gdyż każdego dnia osadza się na nich martwy naskórek i włosy, które w połączeniu z wilgocią są idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Bardzo istotna jest jakość materiału, z jakiego zostały wykonane. Pisaliśmy o tym w artykule o jakości ręczników. Pranie wymaga dużo wody i odpowiednio wysokich temperatur. Jeśli przeładujesz pralkę - ręczniki będą zmięte i nieświeże. Równie ważne jest, w jakiej temperaturze pierze się ręczniki. Pranie w 30 lub 40℃ może okazać się zupełnie nieefektywne – ręcznik będzie nieprzyjemnie pachniał, w dodatku nie usuniemy z niego bakterii i roztoczy.
Przyjmuje się, że optymalną temperaturą do prania ręczników łazienkowych i kuchennych jest 60℃. Tak wysoka temperatura pozwala skutecznie odświeżyć i oczyścić ręcznik oraz usunąć z niego wszelkie zabrudzenia, a jednocześnie nie uszkadza struktury ręcznika. Wyjątkiem są ręczniki bambusowe i z mikrofibry, które należy prać w maksymalnie 40℃. W szczególnych sytuacjach ręczniki można jednak prać nawet w temperaturze 95℃ – daje to całkowitą pewność, że usunęliśmy wszelkie bakterie, zarazki, grzyby i pleśnie. Gotować w tak wysokiej temperaturze zaleca się również ściereczki kuchenne, które mają styczność z żywnością. Pranie ręczników w maksymalnej temperaturze jest szczególnie ważne po wizycie na basenie lub po przebytej chorobie. Pamiętać należy jednak, że niektóre ręczniki kolorowe mogą blaknąć przy praniu w zbyt wysokiej temperaturze, dlatego zawsze trzeba dostosowywać się do zaleceń producenta na metce.
Jak prać ręczniki z bawełny, lniane i z mikrofibry?
Od rodzaju materiału, z którego wykonane są tekstylia, zależy jak prać ręczniki. Ręczniki bawełniane są wytrzymałe i można je gotować nawet w 90℃, jednak optymalna temperatura prania takich ręczników to 60℃. Do prania ręczników bawełnianych nie należy używać wybielaczy, silnych detergentów ani środków zmiękczających, gdyż spowoduje to utratę sprężystości i miękkości włókien ręcznika. Dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach także chłonne ręczniki frotté i z mikrofibry. Zaletą tych drugich jest to, że są niezwykle lekkie i cienkie, dzięki czemu świetnie nadają się na basen lub na podróż. Wykonane z mikrofibry ręczniki pierzemy w temperaturze maksymalnie 40℃. Z kolei popularne ręczniki lniane zaleca się prać w temperaturze co najmniej 60℃. Len dobrze znosi wysokie temperatury, jeśli więc używasz ręczników lnianych, choćby do wycierania rąk w kuchni, możesz od czasu do czasu wygotować je w 90℃.
Jak wirować i suszyć ręczniki?
Ręczników nie potrzeba wirować na bardzo wysokich obrotach, gdyż może to uszkodzić ich strukturę. Zdecydowanie lepiej odwirować je na niższych obrotach i pozostawić do wysuszenia w przewiewnym miejscu. Ręczniki można także wysuszyć w suszarce bębnowej, jednak po pewnym czasie może to negatywnie wpłynąć na ich miękkość.
Ze względu na dużą wilgotność, nie zaleca się ich suszenia bezpośrednio w łazience. Jeśli zależy Ci na miękkości i puszystości materiału, wyprane ręczniki najlepiej rozłożyć na suszarce i wystawić na balkon lub do oddzielnego pomieszczenia. Ręczniki w kolorze écru lub bieli lepiej suszyć w domu, aby uniknąć śladów po owadach. W ten sposób najlepiej zachowają swoje właściwości chłonące i przyjemną fakturę.
Pamiętaj, że większości ręczników (poza ręcznikami lnianymi lub bawełnianymi bez włosia) nie można prasować, gdyż tracą one miękkość i puszystość.
Jakich środków używać do prania ręczników ?
Wybór detergentów do prania oraz temperatura, w jakiej pierze się ręczniki, są najważniejszymi czynnikami mającymi wpływ na ich miękkość i puszystość. Przede wszystkim ręczniki najlepiej prać w płynach lub żelach do prania. Pranie ręczników w proszku nie jest zalecane, gdyż proszek gorzej się wypłukuje, a jego drobinki mogą osadzać się między włoskami ręcznika, przez co po paru praniach ręcznik może stać się nieco bardziej szorstki i sztywny. Warto zainwestować także w osobne detergenty dla ręczników białych i kolorowych - dzięki tej drobnej inwestycji będziesz dłużej cieszyć się śnieżną bielą ręczników.