Wychodzisz spod prysznica i sięgasz po ręcznik. Twoja skóra marzy o delikatnym i miękkim doznaniu. Po długiej kąpieli z dodatkiem regenerującej soli morskiej o zapachu róży chcesz otulić ciało przyjemną materią, a zamiast puszystego ręcznika czeka na ciebie istna tarka, która bardziej przypomina tortury niż cudowne uczucie. Jak do tego doszło? Czyżby ręcznik zdążył stracić swoje właściwości? A może to wina prania? Jeśli płyn zmiękczający nie pomaga, to czytaj dalej!
Jak zmiękczyć ręczniki?
Prosty sposób na miękkie ręczniki podpowiada wieloletnie doświadczenie, które przechodzi z pokolenia na pokolenie. Teraz w internecie możesz znaleźć niemal wszystko, ale czy to, co znalazłeś, jest wartościowe i wiarygodne? Zakupy w sklepie internetowym magdalena24.pl to prawdziwa przyjemność. Kupisz u nas nietuzinkową dekorację okien, w postaci rolet, firan czy zasłon. Oferujemy też szeroki wybór tekstyliów domowych i hotelowych. U nas masz możliwość indywidualnego dopasowania tekstyliów do swoich potrzeb, ponieważ oferujemy możliwość szycia. Zapoznaj się z naszym asortymentem.
Polecane produkty
Wbrew pozorom płyn zmiękczający nie jest przeznaczony do wszystkich typów tkanin. Jeśli nalejesz płynu zbyt dużo, to oblepi on włókna ręcznika, co sprawi, że wyschnie od znacznie wolniej i będzie szorstki, a wilgoć nie będzie się wchłaniać, czyli stanie się dokładnie odwrotnie niż byśmy oczekiwali!
Zamiast chemii – postaw na naturę
Co zrobić, żeby ręczniki były miękkie? Zamiast stosować chemiczne zmiękczacze, możesz wybrać naturalny środek zmiękczający do tkanin. Nie dość, że jest bezpieczniejszy dla zdrowia i środowiska, to jeszcze jest bardziej skuteczny. Jak stworzyć idealny zmiękczacz w zaciszu własnego domu? Z pewnością posiadasz ocet i sodę oczyszczoną. Jeśli tak, to już w zasadzie wszystko! Wlej szklankę octu do pojemnika na proszek, a do pojemnika na płyn zmiękczający wsyp pół szklanki sody oczyszczonej. Efekt będzie oszałamiający. Ocet sprawi, że wszystkie wcześniejsze osady znikną, a soda doda ręcznikom miękkości. Ten sposób nie niszczy tkanin, więc możesz go stosować zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba do prania ręczników czy ściereczek kuchennych.
Jak prać ręczniki, by były miękkie?
Unikaj proszków do prania z silnymi chemikaliami, gdyż mogą skutecznie uszkodzić włókna tkaniny. Ręczniki należy wymieniać dość często i suszyć rozłożone, aby nie namnażały się w nich szkodliwe dla zdrowia bakterie czy grzyby. Do prania można również dodawać płyny antybakteryjne, które zwiększą bezpieczeństwo zdrowia, zwłaszcza najmłodszych domowników. Jeśli po wytarciu pozostawisz ręcznik zwinięty w kulkę, to możesz mieć pewność, że przy następnym użyciu będzie nieprzyjemnie pachniał, na skutek namnażania się w jego strukturze drobnoustrojów. Warto o tym pamiętać, gdyż grozi to nie tylko utratą miękkości ręczników. W domu ręczniki należy wymieniać w miarę często, ponieważ stale poddawane są oddziaływaniu wilgoci i zmianom temperatury. W hotelach wymieniane są niemal codziennie. W ofercie sklepu magdalena24.pl dostępne są również wysokiej jakości tekstylia hotelowe.
Skąd się bierze szorstkość ręczników?
Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest woda. Minerały zawarte w wodzie oblepiają włókna i z czasem ręczniki tracą swoją delikatność. Płyny do płukania tkanin zawierają silikony, co po dłuższym czasie stosowania przynosi więcej kłopotu niż pożytku. Z kolei prasowanie może być dobrym rozwiązaniem pod względem higienicznym. Wysoka temperatura unicestwi wszelkie bakterie, ale jednocześnie przyczyni się do szybszego zużycia ręcznika, a co za tym idzie, również do jego szorstkości. Podczas suszenia ręczniki powinny mieć zapewnioną cyrkulację powietrza, wtedy włókna pozostają miękkie na dłużej.
Zatem co zrobić, żeby ręczniki były miękkie?
Zanim przystąpisz do prania ręczników, namocz je w zimnej wodzie z dodatkiem octu i cytryny. To połączenie ma właściwości bakteriobójcze, a po praniu Twoje ręczniki będą jak nowe! Unikaj sztucznych zmiękczaczy i płynów do płukania, ponieważ sprawiają, że ręczniki nie absorbują nadmiaru wody, ponieważ ich włókna są pokryte niewidzialną barierą ochronną. Ocet zapobiegnie przywieraniu chemikaliów do tkanin, pozostawiając jedynie przyjemny zapach płynów. Zapobiega on też osadom z twardej wody. Zadbaj o to, by w pralce było wystarczająco dużo miejsca. Jeśli ją przeładujesz, to wszelkie tkaniny będą zbite i nie dość, że dobrze się nie wypłuczą, to jeszcze pozostaną nieprzyjemne w dotyku. Po praniu zadbaj o właściwe warunki do suszenia. Najlepiej ręczniki schną na świeżym powietrzu, ale nie wszyscy mamy taką możliwość. Można też wykorzystać suszarkę i ustawić ją w przewiewnym pomieszczeniu.
Dobry ręcznik – miękki, pachnący i chłonny
Aby Twój nowy ręcznik był przyjemne puszysty przez długi czas, to koniecznie musi być wykonany z najwyższej jakości tkanin, pisaliśmy o tym w osobnym artykule. W sklepie internetowym magdalena24.pl znajdziesz tekstylia domowe i hotelowe, które z łatwością spełnią Twoje oczekiwania. Aby każdy ręcznik w Twoim domu był miękki i puszysty, należy pamiętać o kilku rzeczach. Nie używaj ręcznika zaraz po kupieniu. Najpierw trzeba go wyprać, aby pozbawić włókna wszelkich substancji, których zadaniem jest zwiększenie objętości materiału. Wiadomo przecież, że kupujemy oczami, natomiast po praniu może się okazać, że wcale nie jest tak przyjemny w dotyku, jak oczekiwaliśmy, dlatego warto korzystać z wieloletniego doświadczenia sklepów, takich jak nasz - magdalena24.pl.
Zanim wypierzesz ręcznik po raz pierwszy, zapoznaj się z metką. Dzięki temu poznasz maksymalną temperaturę prania i wskazówki dotyczące pielęgnacji. Ręczniki powinno prać się osobno, a jeśli twoja pralka ma program do prania ręczników czy pościeli, to warto z niego skorzystać. Sortuj kolorami, aby uniknąć przebarwień i plam. Po każdorazowym użyciu rozwieś ręcznik do wyschnięcia. Nie wrzucaj mokrego ręcznika do kosza na brudy, gdyż pleśń czy bakterie rozprzestrzeniają się na inne ubrania i trudniej będzie się ich pozbyć.