Boho to pojęcie, które swój początek bierze w XIX wieku, kiedy to we Francji funkcjonowało środowisko bohemy – artystycznej cyganerii, która nade wszystko ceniła sobie swobodną twórczość, oderwanie od norm społecznych oraz życie towarzyskie. Styl boho początkowo opanował świat młody, powracając na przestrzeni kolejnych lat – obecnie coraz popularniejszy staje się, jeśli chodzi o wystrój domowych wnętrz. Pokój w stylu boho to pomieszczenie, które od pierwszego spojrzenia przypadnie do gustu osobom lubiącym naturę, naturalność i swobodny luz. Styl boho już na pierwszy rzut oka kojarzy się z wakacyjną beztroską, twórczą swobodą oraz motywami etnicznymi.
Pokój w stylu boho – czego nie może w nim zabraknąć?
Jeśli chodzi o styl boho w pokoju, to można wyróżnić kilka zasadniczych elementów, na które powinno się zwrócić uwagę przy urządzaniu wnętrza. Pokój w stylu boho powinien zawierać:
Naturalne drewno
Osoby, które preferują styl boho w urządzeniu wnętrz, zazwyczaj są miłośnikami natury. Przy tworzeniu pokoju w stylu boho, koniecznie trzeba wykorzystać naturalne drewno. Może pojawić się ono na podłodze – szczególnie popularnym rozwiązaniem w ostatnich latach są stare, odnowione parkiety, które dodają wnętrzu szlachetności i naturalnego charakteru. Z naturalnego drewna mogą być wykonane także takie elementy jak karnisze, meble oraz dodatki. Osoby, które dysponują nowoczesnymi, laminowanymi meblami, wcale nie muszą od razu się ich pozbywać – wystarczy wymienić ich blaty bądź też zastąpić uchwyty drewnianymi gałkami.
Tekstylia – podstawa stylu boho
Różnego rodzaju tekstylia są absolutną podstawą, jeśli chodzi o pokój w stylu boho. Dywan na podłodze? Jak najbardziej! Jednak w pokoju w stylu boho nie ma miejsca na nowoczesne dywany w stylu glamour – tutaj o wiele lepiej sprawdzą się modele ozdobione tradycyjnymi wzorami etnicznymi. W stylu boho świetnie będzie prezentował się dywan w orientalne lub marokańskie wzory. Wielbiciele naturalnych materiałów mogą postawić także na puszyste, białe dywany, które na pierwszy rzut oka przypominają nieco naturalne futro. W każdym pomieszczeniu utrzymanym w stylu boho warto na podłodze umieścić różnego rodzaju plecione chodniki i maty – nie tylko zapewnią ciepło podczas poruszania się, ale także wprowadzać do pomieszczenia nieco luzu i swobody.
Wiklina i rattan
Każda osoba, która chce urządzić dowolne pomieszczenie – salon, sypialnię lub kuchnię w stylu boho, powinna zaprosić do niego plecione meble i dodatki. Zazwyczaj wykonuje się je z rattanu lub wikliny. Wprowadzają do wnętrza nieco piknikowego charakteru i luźnego nastroju.
Meble, które nie tylko doskonale komponuje się ze stylem boho, ale także charakteryzuje się ogromną wygodą, jest pleciony z wikliny fotel na biegunach. Aby nieco ocieplić jego charakter, można okryć go narzutą w kolorystyce dopasowanej do pozostałych dodatków we wnętrzu.
Kolejnym elementem typowym dla stylu boho będą także klosze lamp wykonane ze sznurka, rattanu, bambusa lub wikliny. Z kolei plecione kosze z trawy morskiej można wykorzystać jako miejsce do przechowywania niezbędnych drobiazgów bądź też osłonki doniczek. Ściana w stylu boho może zostać ozdobiona zawieszonymi na niej słomkowymi kapeluszami, makramami bądź też dekoracyjnymi plecionkami z wikliny.
Makrama w stylu boho
Ściana w stylu boho nigdy nie powinna być pusta. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że styl boho i rękodzieło są ze sobą nierozerwalnie związane i zawsze idą w parze. Na ścianach pokoju w stylu boho można powiesić nie tylko pamiątki z wakacji i obrazki, ale także plecione makramy – prawdziwy hit ostatnich lat.
Co ciekawe, makramy można nie tylko zamówić u artysty zajmującego się ich wykonaniem, ale także podjąć się ich wykonania na własną rękę – wystarczy zapoznać się z zasadami splatania sznurków, aby móc powiesić na ścianie własne, stylowe rękodzieło.
Kolorystyka pokoju w stylu boho
Kolory, które najlepiej oddają ducha stylu boho, to różnego rodzaju brązy. Mowa tutaj nie tylko o naturalnych odcieniach drewna, ale także barwie karmelu, cynamonu, gliny, terakoty. W pokoju w stylu boho świetnie będą prezentować się także odcienie miedziane, gliny, a także różnego rodzaju rudości. Nieco koloru do wnętrza można wprowadzić, wybierając kolorowe zasłony będące ciekawą alternatywą dla rolet okiennych.
Osoby, które chcą nieco wzbogacić swoje wnętrze w stylu boho pod względem kolorystycznym, mogą wprowadzić do niego nieco chłodnych barw, takich jak morskie granaty, błękity, a także szmaragdowe zielenie.
Styl boho wręcz kocha naturalną zieleń – tę najlepiej wprowadzić do pomieszczenia pod postacią żywych roślin. We wnętrzach w stylu boho najlepiej prezentują się duże rośliny doniczkowe, takie jak palmy, fikusy, sukulenty i kaktusy. Warto zadbać także o odpowiedni dobór osłonek na doniczki – mogą być to nie tylko plecione kosze, ale także gliniane donice, wiklinowe stojaki oraz plecione, wiszące kwietniki.
Niezależnie od tego, na jaką kolorystykę zdecyduje się osoba urządzająca wnętrze w stylu boho, powinna pamiętać ona o tym, że punktem wyjścia przy aranżacji wnętrza zawsze pozostaje ponadczasowa biel. Stanowi ona uniwersalną bazę dla aranżacji pokoju w stylu boho.
FAQ
Jak urządzić wnętrze w stylu boho?
Urządzając wnętrze w stylu boho, nie wolno zapominać o drewnianych podłogach, rzemieślniczych wyrobach oraz wyrazistych dodatkach. W tego typu pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się przedmioty wykonane z naturalnych materiałów oraz neutralna, ciepła kolorystyka.
Jakie kolory pasują do stylu boho?
Styl boho łączy barwy ziemi z bardziej intensywnymi kolorami. Dominują w nim brązy, beż, zielenie, a także biel i czerń. Stanowią one doskonałe tło dla bardziej wyrazistych kolorów.
Jak stworzyć styl boho?
Przy urządzaniu pokoju w stylu boho warto postawić na artystyczną swobodę, mieszając ze sobą różnego rodzaju tkaniny, materiały, unikając symetrii oraz ustawiając meble w nieco przypadkowy sposób. Warto wprowadzić także do pomieszczenia akcenty z odległych, orientalnych kultur.
Co wyróżnia styl boho?
Styl boho już na pierwszy rzut oka wyróżnia się wakacyjnym, egzotycznym, nieco nonszalanckim wyglądem. W odróżnieniu od innych stylów urządzania wnętrz, stawia na naturalność oraz swobodę.