Firany  zasłony karnisze rolety pościel  - sklep internetowy
Blog kategorie

Wybór i montaż rolet podtynkowych

0
Wybór i montaż rolet podtynkowych

Rolety zewnętrzne stają się modne i są bardzo często wybierane przez właścicieli domów, zarówno tych mniejszych, jak i większych. Są bardzo wygodne i zapewniają bezpieczeństwo, dlatego liczba ich zwolenników zwiększa się co roku. Niewielu jednak wie, że na rynku znajdziemy kilka rodzajów rolet zewnętrznych, w tym także modele podtynkowe dostępne w dużej ilości w naszym sklepie Magdalena24.pl. Taka forma rolet jest niezwykle minimalistyczna i doskonale zgrana z bryłą i fasadą budynku. Poznaj zalety rolet podtynkowych i wybierz takie, które idealnie spełnią Twoje potrzeby i wymagania.

Jak działają rolety podtynkowe

Rolety zewnętrzne składają się z mechanizmu, tj. samej kasety i podzespołów mechanicznych, a także z rolety w postaci metalowych listew, połączonych ze sobą za pomocą niewielkich elementów. Najczęściej spotykane są dwie formy rolet zewnętrznych – rolety fasadowe oraz rolety podtynkowe. Główna różnica między nimi polega na sposobie montażu i widoczna jest po wyglądzie. Rolety fasadowe są umieszczone na zewnątrz okna, a kaseta zawierająca roletę jest umieszczona nad nim, w tzw. nadprożu. Taka forma rolety ma jedną, lecz stosunkowo dużą zaletę – jest bardzo prosta w montażu i można ją zainstalować praktycznie w każdym przypadku. Nie wymaga bowiem prac remontowych oraz stosowania dodatkowej instalacji. Minusem jest zaburzenie bryły budynku i zmiana jego wyglądu, w tym także zniszczenie elewacji przez potrzebę stworzenia otworów montażowych. Wraz z czasem wykończenie elewacji zmienia także barwę pod wpływem słońca, dlatego po demontażu takiej rolety możemy zauważyć dysproporcje między kolorem elewacji poza roletą a kolorem pod kasetą.

Z roletami podtynkowymi jest inaczej. Są montowane tuż nad oknem, lecz kaseta jest zatopiona pod tynkiem (jak sama nazwa wskazuje) bezpośrednio nad oknem dlatego nie jest widoczna po montażu. Zaletą takiej instalacji jest pozostawienie oryginalnego wykończenia budynku, niezwykle estetyczny montaż oraz brak wpływu montażu na samą elewację. Co więcej, takie rolety są także eleganckie, a po złożeniu dosłownie niewidoczne. Dlatego cenią je sobie osoby, które szczególnie dbają o wygląd zewnętrzny swoich domów. Minus jest jeden, lecz dość duży. Montaż rolet podtynkowych warto zaplanować już na etapie projektowania domu, gdyż wprowadzenie zmian w już istniejącym budynku będzie trudne lub drogie, a czasami wręcz niemożliwe.

Zalety rolet podtynkowych

Wszystkie rolety podtynkowe charakteryzują się ogromnymi zaletami, które zdecydowanie wyróżniają je na tle modeli wewnętrznych. Warto je wszystkie poznać i zastanowić się nad wyborem idealnej rolety.

  • Doskonała izolacja termiczna. Najważniejszą zaletą rolety podtynkowej jest znakomita izolacja cieplna między światem zewnętrznym a wnętrzem budynku. Roleta jest bowiem bardzo ściśle dopasowana do okiennic, przez co wymiana cieplna zachodzi bardzo powoli i w ograniczonym stopniu. To znakomite rozwiązanie latem oraz zimą, kiedy brak izolacji cieplnej staje się bardzo dokuczliwy.
  • Izolacja akustyczna. Tutaj również istotną rolę odgrywa bardzo dokładne dopasowanie rolety do okien, przez co wszelkie dźwięki dochodzące z zewnątrz są cichsze i stłumione. Właśnie dlatego ten rodzaj rolet wybierają osoby mieszkające w głośnym otoczeniu, np. w pobliżu ruchliwych ulic lub klubów nocnych czy obiektów sportowych.
  • Bezpieczeństwo. Rolety montowane nad wnęką okienną są doskonale zespolone z bryłą budynku, dlatego ich wyłamanie, wykręcenie czy usunięcie jest przeważnie niemożliwe lub w najgorszym razie – bardzo trudne i czasochłonne.
  • Łatwość prac konserwacyjnych. Wbrew pozorom zamontowanie rolety podtynkowej do wnęki okiennej nie sprawia żadnych problemów związanych z serwisowaniem. Za sprawą specjalnej klapy rewizyjnej pracownik może bez najmniejszego problemu dostać się do mechanizmu rolety. Klapa jest przeważnie ulokowana nad oknem, we wnęce.
  • Minimalistyczny wygląd. W roletach fasadowych kaseta jest montowana nad oknem, dlatego zmienia wygląd zewnętrzny danego obiektu architektonicznego. W przypadku rolet podtynkowych jest zupełnie odwrotnie. Miejsca montażowe są zupełnie niewidoczne, a kaseta jest umieszczona dosłownie wewnątrz ściany. To znakomite rozwiązanie do nowoczesnych i świeżych budynków, w których panuje minimalizm.

Jak zamontować roletę podtynkową

Montaż rolet podtynkowych warto uzgodnić z projektantem budynku, który będzie mógł stworzyć dla nich miejsce we wnękach okiennych w nadprożu. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy musieli wykonać wiele prac mających na celu zmianę konstrukcji, w tym wymianę okien oraz stworzenie odpowiednich miejsc montażowych. To trudne i żmudne zadanie – nie każda ekipa budowlana się tego podejmie. Rolety podtynkowe montuje się nad oknem, w górnej, zewnętrznej wnęce. Montaż jest zupełnie niewidoczny i nierozpoznawalny.

Jaką wybrać roletę podtynkową

Najważniejszy jest wybór odpowiedniego rozmiaru, od którego zależy efektywność pracy rolet. Warto, aby rolety bardzo ściśle wypełniały dosłownie całą wnękę okienną, a różnice między wnęką a opuszczoną roletą, nie powinny wynosić więcej niż kilka milimetrów. Jakiekolwiek odstępstwa znacznie zmniejszają zalety rolet. Stają się mniej bezpieczne, łatwiej je wyłamać, przepuszczają dużą ilość ciepła oraz zimna, pozwalając na swobodną wymianę cieplną, i są mniej atrakcyjne. Co więcej, takie błędy sprawiają także, że roleta przepuszcza do wnętrza więcej światła, a także dźwięków.

Zdecyduj również o barwie. Rolety podtynkowe występują w wielu kolorach i tym samym można je z powodzeniem dopasować do elewacji zewnętrznej budynku. Mogą być bardzo ciemne – nawet czarne, a także białe i beżowe. Warto wybrać też sposób sterowania. Do rolet podtynkowych może zostać doprowadzony prąd, dzięki czemu będzie można z wewnątrz budynku sterować pracą rolety za pomocą przycisku. Opuszczanie i podnoszenie ręczne jest znacznie tańsze, lecz mniej komfortowe. Warto jednak wiedzieć, że bardzo często okazuje się w pełni wystarczające.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium