Wbrew pozorom bielizna pościelowa nie brudzi się tak szybko, jak bielizna osobista czy ubrania. Jednakże z uwagi na higienę snu, warto ją zmieniać dość często. Nie ma jasnych wytycznych w tym zakresie - wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i upodobań. Jeśli jesteś alergikiem, to zmiana będzie na pewno częstsza, niż w przypadku osób zdrowych. Podobnie rzecz się ma z dziećmi. W pościeli znajdują się mikroskopijne odpady, takie jak sierść zwierząt domowych, naskórek ludzki czy resztki jedzenia. Wszystko to sprzyja namnażaniu się roztoczy i milionów innych bakterii. Więc co ile powinno się zmieniać pościel? Czytaj dalej!
Jak często zmieniać pościel?
Regularnie, nie rzadziej niż raz na miesiąc. Jeśli w domu zamieszkują zwierzęta, które lubią spać w pościeli, to warto rozważyć częstsze pranie, by zwiększyć higienę snu. Najlepszym momentem na zmianę pościeli, jest ten, w którym wydaje nam się, że jest już na to pora. Pościel wcale nie musi być brudna, ponieważ bakterii i grzybów nie widać gołym okiem. Podobnie rzecz ma się z wymianą ręczników. Na pewno w przypadku osób uczulonych, wymiana pościeli powinna następować w odstępach przynajmniej dwutygodniowych – to taki optymalny moment na zmianę. Jeśli regularnie wymieniasz pościel, to nie musisz się martwić o pranie kołdry czy poduszki, je można prać zdecydowanie rzadziej, a całkowita wymiana na nowe powinna następować po około 2 latach użytkowania. W hotelach i pensjonatach bielizna pościelowa musi być wymieniana po każdorazowym pobycie gości. Dlatego musi być uszyta z wytrzymałych materiałów, którym niestraszne będzie intensywne użytkowanie i wysokie temperatury prania.
Zbyt rzadka wymiana pościli może przyczyniać się do powstawania chorób. Jak często prać pościel?
Unikaj zachorowania na różnego rodzaju choroby wywołane przez drobnoustroje i grzyby, które po pewnym czasie zaczynają żyć na powierzchni pościeli. Jeśli zbyt długo nie zmieniamy pościli, to narażamy się na astmę, egzemę i katar. Co ile prać pościel? Pościel należy prać przynajmniej raz w miesiącu, a im częściej, tym lepiej. Najlepsze efekty prozdrowotne, przynosi pranie pościeli raz na tydzień, w ostateczności raz na dwa tygodnie. Wtedy zyskujemy pewność, że śpimy w czystych warunkach, bez zabrudzeń, kurzu czy roztoczy. Wymianę pościeli i prześcieradła powinno się łączyć z dokładnym odkurzeniem materaca. Dobrym pomysłem jest stosowanie ochraniaczy, które chronią materac przed wilgocią i plamami.
Pranie pościeli – jak często to robić? Praktyczne porady
Jak często prać pościel? I w ilu stopniach? Te pytania nie dają nam spokoju. Pościel pierz wtedy, kiedy uznasz za stosowne. Minimalna temperatura pościeli to 40 stopni Celsjusza, najlepiej jednak prać ją w temperaturze 60 stopni. Wyższe temperatury gwarantują skuteczne pozbycie się wszelkich bakterii i grzybów rozmnażających się na pościeli. Proszek, płyn zmiękczający oraz dodatek płynów bakteriobójczych sprawią, że pościel będzie przyjemnie pachnieć, ale również zapewni nam zdrowy sen. Jeśli chcesz jedynie odświeżyć pościel bez prania, to o każdej porze roku możesz wynieść zarówno pościel, jak i kołdrę na zewnątrz i ją przewietrzyć. Mroźne, zimowe powietrze, podobnie jak ciepłe promienie słoneczne, sprawiają, że pościel będzie przyjemnie pachnieć a sen będzie przyjemny.
W sklepie magdalena24.pl oferujemy produkty wysokiej jakości, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów.
Polecane produkty
Co ile prać pościel? Strzeż się roztoczy i grzybów
Podczas snu gubimy ok. 1,5 grama naskórka, który staje się wspaniałą ucztą dla żywiących się nim pajęczaków, które nazywamy roztoczami. Do tego dochodzi wysoka temperatura i wilgotność. Nic dziwnego, że lekarze alarmują w sprawie nasilenia objawów alergii u osób w różnym wieku. Odnóża i odchody roztoczy wywołują katar, kaszel, alergie skórne, duszności, a także atopowe zapalenie skóry. Przyczyniają się do rozwoju alergii i astmy. Do tego dochodzą grzyby oraz sierść – całe bogactwo alergenów. Jeśli obficie się pocisz i śpisz ze zwierzakiem, to pościel wymieniaj przynajmniej raz na tydzień. Latem pościel zmieniamy częściej niż w miesiącach zimowych. Po praniu koniecznie użyj żelazka! Całkowite pozbycie się roztoczy zapewnia wypranie pościeli w wysokiej temperaturze i wyprasowanie jej w minimum 100 stopniach, wtedy wszystkie drobnoustroje zginą. Nie zapomnij o wymianie narzut na łóżko czy koców.