Firany  zasłony karnisze rolety pościel  - sklep internetowy
Blog kategorie

Jak wymierzyć rolety na okno?

0
Jak wymierzyć rolety na okno?

To, jakie zastosujemy, zależy tak naprawdę od naszych preferencji, tego, co nam się podoba, jakiej funkcjonalności oczekujemy od rolet i również kwestii przeznaczonego na ten cel budżetu. Ważny jest także rozmiar okien oraz ich funkcja, inne rolety możemy dobrać do okna kuchennego a inne do salonowego. Jedno jest pewne - rolety to bardzo dobry wybór, który z jednej strony skutecznie zaciemnia pomieszczenie, z drugiej pozwala nam zachować prywatność.

Przeglądając paletę dostępnych na rynku produktów, bardzo często trudno jest się zdecydować na jedno, konkretne rozwiązanie. Jedną z istotniejszych kwestii podczas wyboru rolet jest ich kolorystyka, czy też rodzaj zastosowanego materiału, ale również i solidność mechanizmów czy też łatwość codziennego użytkowania. Oprócz tego kluczowym elementem jest dokonanie właściwych i prawidłowych pomiarów, tak, aby móc wybrać odpowiednią roletę do danej przestrzeni okiennej.

Możemy wybierać na przykład spośród klasycznych rolet ekranowych, czyli zwijanych do góry, rzymskich, które składają się falami. Popularne są też weneckie, zwijane do góry półokrągłymi fałdami lub austriackie. Te są efektowne, ponieważ podnosi się je dokładnie tak jak kurtynę. Nie brakuje także ofert rolet plisowanych, czyli harmonijek rozwijających się w górę i w dół oraz popularnych dzień-noc, najczęściej wykorzystywanych w wielu domach i nie tylko.

Zmierz sam lub zamów ekipę

Jeśli przejrzeliśmy już ofertę dostępnych na rynku rolet i wiemy, na jaki model się zdecydować i który wybrać właśnie do naszej przestrzeni, rzeczą najważniejszą jest dokładne zmierzenie okna. Tylko bardzo dokładnie dokonane pomiary dają nam możliwość idealnego dopasowania rolety do danego okna, by ta mogła spełniać swoje zadania bez zarzutów.

Pomiaru można dokonać samodzielnie, według instrukcji, która zawarta jest na stronie producenta rolet, jakie chcemy wybrać. Można także taką pracę zlecić specjalnej ekipie i zamówić jej wizytę w wybranym salonie sprzedaży. Do pomiaru wystarczy użyć klasycznej metalowej miarki, mierząc okno w centymetrach, ale zwracając uwagę na dokładność co do milimetra. Im dokładniejszy wynik, tym lepiej dana roleta będzie spełniała swoje zadania.

Pomiary w zależności od rolety

Należy dodać, że inne wymiary będą niezbędne w przypadku montażu rolety zewnętrznej, inne, jeśli decydujemy się na mechanizm zewnętrzny. W przypadku rolet mini, które cieszą się bardzo dużą popularnością, podstawą jest zmierzenie szerokości szyby lub też szerokości między załamaniem listew przyszybowych w każdym skrzydle okna, a także całkowitej długości skrzydła okna, począwszy od górnej listwy przyszybowej, aż do dolnej listwy przyszybowej.

W przypadku rolet w kasecie należy zmierzyć szerokość od klamki okna do końca listwy przyszybowej w obu skrzydłach lub też szerokość samej szyby, a także wysokość skrzydła okna od początku ramy okiennej, aż do końca dolnej listwy przyszybowej.

W przypadku rolet wolnowiszących mierzy się szerokość wnęki okiennej z ujęciem zapasu, który wynosi od 3 do 5 cm z każdej strony, tak aby dana roleta mogła wychodzić poza wnękę. Jeśli zaś chodzi o wysokość, mierzymy ją od punktu, gdzie chcemy ją powiesić do parapetu lub do podłogi, w zależności od kształtu okna.

Możemy zamówić rolety z najwyższej półki, płacąc za nie bardzo duże pieniądze, ale jeśli nie dokonamy odpowiedniego pomiaru, nie spełnią one swoich zadań tak, jak powinny. Pomiar okna wykonany właściwie i dokładnie jest niezwykle ważny. Jeśli sami nie potrafimy tego zrobić lub nie chcemy, warto zlecić taki pomiar osobie, która się na tym zna. Zły pomiar rolety może grozić błędnym dopasowaniem rolety, która w rezultacie nie będzie spełniać swojej funkcji tak, jak powinna.

Czy lepiej stosować rolety zewnętrzne, czy wewnętrzne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy lepiej jest zamontować rolety zewnętrzne, czy też wewnętrzne. Szukamy plusów i minusów każdego z danych rozwiązań, sprawdzamy opinie, decydujemy się na jedno, konkretne rozwiązanie. Oczywiście nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj rolety wybrać, ponieważ wszystko zależy przede wszystkim od roli, jaką mają pełnić i pomieszczenia, w którym się znajdą.

Rolety zewnętrzne doskonale zaciemniają pomieszczenie, pozwalając uzyskać komfort oraz ochronę przed promieniowaniem słonecznym nawet w bardzo ciepły dzień. Doskonałe, gdy mamy w domu małe dzieci, które potrzebują drzemki w ciągu dnia. Takie rozwiązanie jest dobre zarówno do przestrzeni domowych, jak i hotelowych. Dodajmy, że rolety zewnętrzne mogą się różnić między sobą, nie chodzi tu jedynie o kolor, ale również wartość dodaną, taką jak na przykład solidny mechanizm antywłamaniowy.

Z kolei rolety wewnętrzne oprócz pełnienia swojej funkcji praktycznej, stanowią często doskonałą dekorację dla okna i jego kompletne uzupełnienie. Wielu z nas rezygnuje z zastosowania firan i zasłon i decyduje się na rolety, które wypełniają w ciekawy sposób przestrzeń okienną, jednocześnie zapewniając prywatność. Tych na rynku nie brakuje, dlatego można je bez problemu dopasować także pod względem aranżacji danego wnętrza.

Kilka słów o materiale

Oczywiste jest, że nasze rolety mają zasłaniać okna i umożliwiać nam ich komfortowe użytkowanie. Jeśli dobieramy je do wnętrz nasłonecznionych w ciągu dnia, a więc nagrzewających się, warto pamiętać, że należy wybrać takie, które odbijają światło. Są to na przykład materiały pokryte z jednej strony perłowym połyskiem. Możemy też zdecydować się na takie, które posiadają warstwę uniemożliwiającą przepuszczanie promieni słonecznych. Tkanina blackout jest w tym przypadku niezwykle skuteczna. Jeśli na przykład pomylimy się podczas mierzenia okna na rolety dzień-noc będzie to skutkowało niewłaściwym zaciemnieniem powierzchni okna, a tym samym „prześwitami”, a tego każdy z nas chciałby uniknąć.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium