Firany  zasłony karnisze rolety pościel  - sklep internetowy
Blog kategorie

Jakie firany nie wymagają prasowania?

0
Jakie firany nie wymagają prasowania?

Jednak nie wszystkie firany tego wymagają. Na rynku, w tym także w naszym sklepie Magdalena24.pl, znajdziesz doskonałe firany z materiałów niewymagających prasowania. Wszystkie są znakomicie wykonane i wyglądają zjawiskowo bez czasochłonnego prasowania. Są zatem bardzo łatwe w użytkowaniu, wyglądają równie atrakcyjne zaraz po wyjęciu z pralki. Jak je wybrać? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Dlaczego prasowanie firan jest trudne

Prasowanie firan jest dla wielu osób zajęciem niezwykle wymagającym. Po pierwsze, niezwykle ważne są umiejętności. Firany są bardzo duże i rozłożyste, są także wykonane z dość cienkich materiałów, które wymagają szczególnego traktowania podczas prasowania. Ważne jest nie tylko ustawienie właściwej temperatury dla danego materiału, lecz także czas trzymania żelazka na tkaninie, kierunek prasowania, a także dokładne wyprostowanie materiału również pod spodem w celu uniknięcia tworzenia się zagięć już w trakcie prasowania. Wiele osób nie umie sobie z tym poradzić, dlatego podczas prasowania rozciąga tkaninę (która później krzywo wisi), a także tworzy zagięcia pod spodem podczas prasowania frontu.

Drugą kwestią jest wymagana ilość miejsca. Firany są bardzo duże i warto je dokładnie rozciągnąć i ułożyć przed prasowaniem. Jeśli nie dysponujesz odpowiednią ilością miejsca lub jesteś w posiadaniu bardzo małej deski do prasowania, to proces będzie trwał dłuższej. Trzecią kwestią jest czas. Prasowanie firan jest bardzo czasochłonne i trwa zdecydowanie dłużej niż prasowanie odzieży, nawet tej najbardziej wymagającej. Duże połacie materiału i ogromna ilość błędów możliwych do wystąpienia sprawia, że często prasowanie jest wręcz nieopłacalne. Podobnie z żelazkiem. Materiał użyty na firany jest bardzo delikatny, przez co często uszkodzenie tkaniny jest równoznaczne ze zniszczeniem firany.

Firany makarony – dobry wybór do każdego domu

Firany mają za zadanie zmiękczyć światło wpadające do mieszkania, nieco osłonić domowników przed wzrokiem ludzi z zewnątrz i zasłonić okno od wewnątrz. Doskonale w tym celu sprawdzają się firany makarony. Ten rodzaj firan ma bardzo ciekawą budowę, mianowicie składają się one z wielu dziesiątek sztuk pojedynczych frędzli, które zwisają swobodnie z samej góry i przeważnie sięgają aż do samego dołu. Pojedyncze frędzle mają różne grubości i zakończenia, a czasami na ich powierzchni znajdziemy także dodatkowe ozdoby, np. w postaci kulek, zgrubień czy wzorów. Doskonale chronią zarówno przed światłem, jak i osłaniają mieszkańców przed wzrokiem przechodniów, a także – co ważne – nie wymagają prasowania. Dlatego, jeśli nie lubisz prasować, a w Twoim życiu dzieją się rzeczy przyjemniejsze niż długotrwałe stanie z żelazkiem w ręce, to koniecznie zapoznaj się z firanami makaronami dostępnymi w naszym sklepie internetowym Magdalena24.pl.

Ciężkie firany żakardowe prostują się same

Doskonałym wyborem będą także firany żakardowe. Są bardzo grube i ciężkie, dlatego potrafią się perfekcyjnie wyprasować samoistnie wskutek swobodnego wiszenia. Po praniu wystarczy je powiesić na karniszu jeszcze przed ich wyschnięciem, aby za pomocą dużego ciężaru z powierzchni zniknęły wszelkie zagięcia i załamania. Warto jednak także wiedzieć, że żakard chłonie bardzo duże ilości wody i tym samym wykonana z niego firana staje się bardzo ciężka i masywna. Karnisze przystosowane do lekkich firan mogą wówczas ulec uszkodzeniu przez zbyt duże obciążenie. Aby nieco zmniejszyć przeciążenia, dobrze jest nie przesuwać firany podczas dosychania na karniszu.

Firany z woalu kreszowanego – atrakcyjne wymięcie

Można też do problemu prasowania podejść od zupełnie innej strony, mianowicie wykorzystać wszelkie załamania i wymięcie jako zaletę. Tak właśnie wyglądają firany z woalu kreszowanego, na którego powierzchni znajdziemy setki bardzo ostrych zagięć, wykonanych fabrycznie. Zagięcia te do złudzenia przypominają wymięcie wywołane brakiem prasowania, dlatego sprawdzą się znakomicie w przypadku osób, które lubią atrakcyjny wygląd swoich pomieszczeń stworzony za pomocą ciekawych i nieszablonowych firan. Warto także wiedzieć, że woal kreszowany jest dość rzadko spotykany, dlatego sam w sobie prezentuje się nieszablonowo i nietypowo. Dokładając do tego zerowe wymagania względem prasowania, otrzymamy produkt wręcz idealny.

Liczą się nawet najmniejsze detale

Wbrew pozorom na rynku, w tym także w naszym sklepie Magdalena24.pl, znajdziesz również nietypowe rozwiązania. Większość osób nie jest świadomych wpływu budowy tkaniny na jej właściwości samoistnego prasowania. Najlepiej sprawdzą się modele z małym oczkiem, a najgorzej egzemplarze o bardzo luźnym splocie. To głównie kwestia wagi oraz fizyki i warto je wziąć pod uwagę podczas zakupu. Równie istotne są kolory. Niewielu klientów wie, że w sklepie Magdalena24.pl można zakupić firany ze wzorem, który znakomicie ukrywa wszelkie marszczenia i zagięcia, tym samym zmniejszając ich widoczność przy braku prasowania. Doskonale sprawdzą się duże, nieregularne wzory, a gorzej – motywy rzadkie i bardziej regularne, rozmieszczone symetrycznie.

Samoistne prasowanie tkanin

Istnieje także możliwość samoistnego prasowania tkanin, które jednak wymagają tego procesu. Okazuje się bowiem, że doskonałym rozwiązaniem są specjalne obciążenia dołu, które zwiększają wagę całej firany i tym samym zmniejszają potrzebę jej prasowania. Rewelacyjnym wyborem są między innymi dość ciężkie, specjalne taśmy do marszczenia firan, które należy przymocować na samym dole. Niektóre modele są fabrycznie wykończone u dołu kieszonką na całej długości, do której wystarczy włożyć długi element o dość dużej wadze. Takie rozwiązanie obciąży firankę, a napór elementu umieszczonego wewnątrz dodatkowo ją rozciągnie i zlikwiduje wszelkie zagniecenia. Warto jednak pamiętać, by firankę umieścić na karniszu jeszcze w stanie wilgotnym lub mokrym (tym samym zmniejszając do minimum obroty wirowania), aby wszelkie zagięcia nie zdążyły się umocnić.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium